Kurabiyeleriniz Taptaze Kalsın

Kurabiyeleriniz Taptaze Kalsın

Çayın, kahvenin veya meyve sularının yanında kurabiye yemeyi sevmeyen yoktur sanırız. Hepimizin evinde de, gerek kendimiz için gerekse çocukların isteği üzerine haftada 1-2 kez fırından nefis kurabiye kokuları gelmesi alışkanlık olmuştur. Kurabiyeler genellikle tepsiyle yapıldığından hepsini aynı gün içinde tüketmek pek mümkün olmaz, hatta bazen özellikle fazla pişiririz ki elimizin altında hazır olsunlar. Durum böyle olunca kurabiyeleri ilk günkü tazeliğinde ve lezzetinde korumak önem kazanıyor tabii ki. Gelin birlikte, kurabiyeleriniz uzun süre bozulmadan nasıl taze kalır konusuna bir göz atalım.

kurabiye-saklama-5

Kurabiyeleri doğru şekilde sakladığınızda uzun bir süre ilk pişirdiğiniz günkü tazelik ve lezzette tüketmeniz mümkün olabilir hanımlar. Pişirdiğiniz kurabiyeleri muhafaza ederken öncelikle dikkat etmeniz gereken püf noktası onları hava almayacak şekilde kapanan cam bir kavanozda tutmak olmalı.

kurabiye-saklama-4

Buraya bir parantez açalım, mümkünse içine eklediğiniz farklı malzemeli olanları ayrı kavanozlarda saklamaya özen gösterin. Bayatlama veya bozulma süreleri farklı olacağından, elmalı kurabiyelerle fındıklıları aynı yere koymayın mesela. Kurabiyelerinizi saklayacağınız yerin serin olmasına dikkat edin ama kesinlikle buzdolabında muhafaza etmeyin, çünkü buzdolabına koyduğunuzda kurabiyeleriniz sertleşecektir.

kurabiye-saklama-3

Yine tatlı ve tuzlu kurabiyeleri de farklı yerlerde saklamaya özen göstermelisiniz. Kurabiyelerinizi pişirdikten sonra hemen saklama kaplarına koymamanız, iyice soğumalarını beklemeniz de önemli bir detaydır, hatırlatalım. Sıcak halde kaba koyup ağzını da kapatırsanız, oluşacak nem kurabiyelerinizin çabuk bayatlamasına sebep olacaktır. Kurabiyeleriniz kıtır kıtır kalsın istiyorsanız saklama kabınıza bir dilim ekmek koymayı unutmayın. Bunun tam aksi olarak; kurabiyeleriniz yumuşak kalsın istiyorsanız koruyacağınız kaba bir dilim elma koymayı ihmal etmeyin hanımlar. Ne şekilde saklarsanız saklayın, kurabiyelerinizi en geç bir hafta içinde tüketmeye dikkat edin.

kurabiye-saklama-2

Tadına doyamayacağınız yemek tarifleri için sitemizin yemek kategorisini tıklayabilir, sosyal medyadan dostlarınızla paylaşabilirsiniz.

kurabiye-saklama-1

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ