Kestanenin Faydaları

Zengin lif ve antioksidan kaynağı olan sevilen sokak lezzeti kestanenin faydaları, hamilelikte kestane yemenin faydalarını sizler için derledik.

Kestane kış aylarının gelmesi ile birlikte fazla tüketilmeye başlandı. Çoğumuzun küçüklüğü soba üzerinde pişen kestanelerin sesini dinlemek ve kokusu içine çekmek ile geçmiştir. Vazgeçilmez bir lezzet olan kestanenin sağlık açısından oldukça etkili faydaları bulunmaktadır. Çiğ kestanenin ve pişirilmiş kestanenin faydalarını aşağıdan detaylı olarak bulabilirsiniz.

Çiğ Kestanenin Faydaları

  • Kestane içerisinde yüksek miktarda lif bulunur. Bu nedenle tok tutma özelliği vardır. Diyet yapan kişilerin tüketmesi önerilir. Kilo kontrolü sağlayan kestane zayıflamaya yardımcı olur ve fazla yemenin önüne geçer.
  • Antioksidan kaynağı olan kestane karaciğerleri temizler. Karaciğeri mikroplara karşı korur ve karaciğer hastalıklarının önüne geçer.
  • Kestane pek bilinmese de içerisinde yüksek miktarda C vitamin içeren bir yiyecektir. Bu nedenle kış aylarında vücudun bağışıklık sistemini güçlendirip kış hastalıklarına karşı vücudun daha güçlü savunmasını sağlar.
  • İçerisinde bol miktarda yer alan C vitaminin bir diğer faydası da beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırmasıdır.
  • Lif miktarı yüksek olduğu için sindirim sistemini düzene sokar. Bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar.
  • İçerisinde bol miktarda potasyum bulunur. Potasyum özellikle beyin kısmına yapılan kan akışının düzenli olmasını sağlar. Sürekli tüketilmesi daha güçlü bir beyne ve hafızaya sahip olmanızı sağlar.
  • Tansiyon sorununu düzenler. Vücuttaki su akışının düzenli olmasını sağlar.
  • Son olarak kestanenin hamilelik döneminde tüketilmesinin bir zararı yoktur. Kestane potasyum, c vitamini, lif ve antioksidan kaynağı olduğu için hamilelikte tüketilmesi bebek gelişimini destekler.

Kestane nasıl pişirilir, kestane en fazla nerede yetişir, kestanenin zararları nelerdir sorularının cevaplarına ise diğer yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ