Canım Anne

Kına Mendili Modelleri

Kına Mendili Modelleri

Düğün, sünnet, asker uğurlaması gibi özel günlerde eskilerden kalma adetlerimizden biri olan kına yakma töreni yurdumuzun her yöresinde hala önemini koruyor. Düğünlerde gelin ve damatlara ayrıca sağdıçlarına, sünnetlerde sünnet olan çocuğa ve yakın aile efradına, asker uğurlamalarında ise asker olacak delikanlı ile yine en yakın aile fertlerine yakılan kınaların tutmasını beklemek ve etrafa bulaştırmamak için elleri sarmaya yarayan özel kına mendilleri hazırlanır. Mefruşat mağazalarından satın alabileceğiniz gibi, kendi zevkinize göre hazırlayabileceğiniz bu mendiller kına gecelerinin olmazsa olmaz ritüellerinden biridir. Kına mendili örnekleri her keseye ve zevke hitap edecek şekilde farklı modellerde hazırlanabilir. Dantel ve iğne oyası kenarları ile süslenen kına mendilleri kullanıldıktan sonra da hatıra olarak saklanır.

Kına mendillerinin yanı sıra kına gecelerinin ve düğün dernek törenlerinin başka bir vazgeçilmezi de halay mendilleridir. Mağazalarda takım halinde satılmakta olup, kendiniz hazırladığınızda kına mendilleriyle birlikte halay mendillerini de unutmamanızı tavsiye ederiz. Halay mendili modelleri kına mendili örnekleriyle benzeşmekle beraber daha küçük boyutta ve genellikle kare veya yuvarlak formda olmaktadırlar. Kına mendilleri ise ele sarılacağından uzun dikdörtgen şerit şeklinde hazırlanmalıdır. Kolay kına mendili yapımı için tülbent ya da başka kumaş seçebilir, üzerine hazır satılan güpür çiçek ya da benzeri modellerde başka bir süsleme yapabilirsiniz. Süsleme yapacağınız danteli kendiniz örebilir, güzel anlarınıza tanıklık edecek kına mendillerini ömür boyu saklayabilirsiniz. Halay mendilleri için de yine seçeceğiniz yumuşak bir kumaşı pul ve payetlerle tığ işi kenarlar örerek süsleyebilir, özel gününüzün dostlarınızın da anılarında yer almasını sağlayan bir hatıra olarak onlara hediye edebilirsiniz.

Birbirinden iştah açıcı et yemekleri tariflerimize ulaşmak bir tık uzağınızda sevgili hanımlar. Sizlere verdiğimiz linki sosyal ağlarınızı kullanarak tüm dostlarınızla paylaşabilir, onların da sitemizdeki bilgilerden yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ