Kış Aylarında Bebekler Nasıl Giydirilmeli

Kış Aylarında Bebekler Nasıl Giydirilmeli

KIŞ AYLARINDA BEBEK GİYİMİ

Bebekler dünyanın her yerinde anne ve babaların, geniş ailelerin en kıymetli varlıklarıdır. Aileler bebekleri dıştan gelen etkilerden ve hastalıklardan korumak için ellerinde gelen tüm özeni gösterirler. Özellikle çocuklarını kış aylarında alan aileler için giyim hassas bir konudur. Peki kış aylarında bebekler nasıl giydirilmelidir?

bebek-giyimi

 Bebek bakımının en önemli konularından olan bebek giyimi hakkında annelerin bilmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Uzmanlar kış aylarında bebekler nasıl giydirilmeli sorusuna cevap verirken bebek metabolizması, vücudun soğutma sistemi olan ter bezleri, bebeğin dışarı ile olan temas yüzeyi ve bebeğin yağ oranı konularını göz önüne alarak cevap verirler.

kis-aylarinda-bebekler

Bebeklerin metabolizma hızları yetişkinlerden yüksek olduğundan dolayı sıcağı pek sevmezler. Özellikle ilk üç içerisinde ter bezleri tam çalışmaz. Bu yüzden kendilerini soğutamazlar ve sıcak ortamlarda huzursuz olurlar. Bebeğin bulunduğu odanın sıcaklığı ve nemi bu durum göz önüne alınarak ayarlanır.

Adorable Boy ready for Christmas

Kış aylarında oda sıcaklığı gündüz 22-24 derece ve nem oranı % 40-60 arasında olmalıdır. Gece oda sıcaklığı 18 derece civarında olması gerekir. Aksi halde bebeğin uyku konforu bozulabilir.

Ev içinde bebeğin üşüyüp üşümediğini bebeğin ateşini ölçmemiz ya da terleyip terlemediğine bakmamız gerekir. Genel olarak kışın ev içinde kendi giyimimizin bir kat fazlası giydirilir. Bebeğin koltuk altından ateşinin ölçtüğümüzde bebeği vücut ısısı 36 ila 37,2 derece arasında olmalıdır.

bebek-giyimi

Eğer bebeğin ateşi 36 dereceden az ise bebek üşüyor demektir ve bir kat daha giyindirmek gerekir. Bebeğin ateşi 37,2 dereceden fazla ise ve bebek terlemiş ise ortam çok sıcaktır ya da bebeğin ateşi çıkıyordur. Bir kat kıyafet çıkarmak gerekir. Daha sonra vücut ısısı tekrar ölçülerek bebeğin normal ısısına gelip gelmediği kontrol edilebilir. Gece yatarken üzerleri çok örtülüp bebeğin bunalmasının önüne geçmek gerekir.

bebek-giysileri

Dışarıya çıkarken bebekler kış aylarında nasıl giydirileceğine gelince; genel olarak kendi giyiminizin bir kat fazlasından daha çok giydirmek gerekir. Bebeklerin kafası diğer yerlerine göre daha büyük olduğundan dolayı mutlaka şapka giydirilmelidir. İlk bir ay ellere eldiven takılması uygun görülür. Eğer hava çok soğuk ise atkı da giydirilebilir. Bebeğe seçtiğiniz kıyafetler kanserojen madde içermemeli, yumuşak, doğal malzemeden yapılmış ve ferah olmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ