Kışlık Domates Tarifi

Kışlık Domates Tarifi
Kışlık Domates Tarifi

İyi günler hanımlar!

Bildiğiniz üzere meyveler ve sebzeler kışlık ve yazlık olarak mevsimine göre kendi içlerinde ayrılırlar. Bizlerin sağlıklı olması için her daim mevsim ürünlerini tüketmemiz gerekir. Serada ya da ilaçla büyüyenlerden ziyade her şeyi mevsiminde yememiz en doğrusudur. Bu yüzden kış aylarında en çok özlemini duyduğumuz domatesleri yazdan hazırlayıp kışın yemek için kışlık domates ile ilgili tarif vermek adına sizlere bu yazımı hazırladım. Umarım sizler de beğenir evlerinizde uygularsınız.

Kışlık Domates Tarifi

Kışlık Domates Tarifi

Kışlık domates malzemeleri;

5 adet 750 grlık kavanoz

5 kilo Çanakkale domates

1 çay bardağı zeytinyağı

2 yemek kaşığı tuz

canımanne1

Kolay soyma için:

2 litre kaynar su

2 litre buzlu su

Kışlık domates yapılışı;

Öncelikle domateslerimizin tepelerine bıçak ile artı şeklinde çizik atıyoruz. Bu şekilde artı işareti yaptığımız domateslerimizi önce kaynar suyun içine atıp 50 saniye kadar kaynar suyun içerisinde tuttuktan sonra hemen buzlu suyun içine atıyoruz. Bu işlemin ardından domateslerimizin kabukları kalkacaktır. Bizler de kalkan kabukları elimiz ile soyup küp küp doğruyoruz. Küp küp doğradığımız domateslerimizi tenceremize alıyoruz ve üzerine tuzumuzu ekleyerek ara sıra karıştırmak sureti ile orta ateşte 1,5 saat pişiriyoruz.

canımanne3

Saatimizi kontrol ederek ocaktan domateslerimizi almadan bir 10 dakika önce domateslerimizin içerisine zeytinyağımızı ilave edip karıştırıyoruz. Hazırladığımız kavanozlarımızın içerisine ocağımızın altını kapattığımız gibi domateslerimizi eşit şekilde paylaştırarak koyuyoruz. Kapaklarımız ile kavanozlarımızın ağzını güzelce kapatıyoruz. Sıkı bir şekilde kapandığına emin olmalıyız. Kapaklarını kapattığımız kavanozlarımızı ters bir şekilde çeviriyoruz ve domateslerimiz soğuyuncaya kadar bu şekilde bekletiyoruz. Bu şekilde vakumlanmasını sağladığımız domateslerimizi güneş görmeyen bir yere alıyoruz ve kullanıma hazır bir halde kaldırıyoruz.

Sizler de evlerinizde bu şekilde kolay tarifler uygulamak isterseniz sitemizdeki yemek tarifleri bölümüne bir göz atmalısınız.

????????????????????????????????????

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ