Kıymık Batması İltihap Yapar mı? Kıymık Nasıl Çıkartılır?

Kıymık Batması İltihap Yapar mı? Kıymık Nasıl Çıkartılır?

Cildin altına tahta parçası, demir parçaları ve tozları gibi maddelerin girmesi halk arasında kıymık batması olarak bilinir. Kıymık genellikle ele veya parmağa batar. Çok acı veren bir durumdur ve önemsenmesi gerekir.

Soru – Cevap başlıklı kategorimizde bunun gibi pek çok ilginç soruya cevap olan yazılarımız yer alır. Güncel olarak yayınlanan bu yazılarımızı kaçırmamak için sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz.

kiymik-batmasi
Kıymık Batarsa Ne Yapılır?

Kıymık Batması İltihap Yapar mı?

Kıymık batarsa nasıl çıkartılır? Sorusu kıymığın derinin ne kadar altında olduğuyla ilişkilidir. Kıymık batması halinde derinin hemen altında olan kıymık bir cımbız yardımıyla kolaylıkla çıkartılabilir. Ancak daha derine doğru gitmişse çıkartmak zordur. Derinin altlarına doğru ilerleyen tahta ve demir parçacıkları iltihaplanmaya yol açabilir. Bu halde kıymık batması sırasında iltihap oluşursa hissedilen acı ve ağrı arar. Batan kıymık çıkartmak için evde kendi yöntemlerle yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. parmaktan kıymık çıkartma yolları yazımızın devamındadır. Ancak kıymığın büyük ve çok derinde olması halinde mutlaka doktora gidilmelidir.

Kıymık Batması Nasıl Çıkartılır?

Kıyık batması için evinizde aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

  • Kıymık batması için öncelikle cımbızla çıkartmak denenir.
  • Derinin altındaki küçük parçacıkları çıkartmak için karbonat ve suyla karıştırılır. Bu karışım batık alana sürülür. Sarılır ve birkaç sata beklenir. Bu yol derinin yumuşamasını ve kıymığın kolaylıkla çıkmasını sağlar.
  • Kıymık batan yer sabun ve suyla güzelce yıkanır ve kurulanır. Üzerine bant yapıştırılır. Yan taraflardan masaj yapılarak kıymığın banda doğru ilerlemesi ve yapışması sağlanır.
  • Bir dilim çiğ patates kıymık batması olan yerin üzerine yerleştirilir. Patatesin üzerine bastırılır. Kıymığın ucu derinin dışındaysa patatese takılır ve kolayca çıkar.
  • Kıymığın battığı bölgeye bir miktar tutkal sürülerek ucu dışarda olan kıymık yapışarak çıkartılır.
  • Bir pamuğa sirke dökülür, kıymık batması olan bölgeye sürülür ve yarım saat kadar bekletilir. Deri yumuşar ve kıymık daha kolay çıkar.
kiymik-batmasi
Kıymık Nasıl Çıkartılır?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ