Osmanlı Şerbeti Nasıl Yapılır? Kolay Osmanlı Şerbeti Tarifi

Tarihten gelen lezzetlerimizden olan Osmanlı şerbeti nasıl yapılır diye merak edenlerin sayısı hiç de az değil… Kolay Osmanlı şerbeti tarifi ile ilgili olan bu yazımızdan bu tarifin tüm detaylarını ve yapılışını bulabilirsiniz. Mübarek Ramazan ayında bizi takip edenlerin memnun olacağı paylaşımlarımız devam ediyor. Bunlardan biri olan Mukabele Nedir? Evde Mukabele Nasıl Yapılır? Konulu yazımızı da okuyarak faydalanabilirsiniz. Osmanlı şerbeti tarifleri özellikle Ramazan’da ve bayramlarda yapılarak ikram edilir. Lezzetinin yanı sıra adeta bir şifa kaynağı da olan Osmanlı şerbeti yapılışı yazının devamındadır.

Kolay Osmanlı Şerbeti Tarifi

Kolay Osmanlı Şerbeti Tarifi Malzemeler

Kolay Osmanlı şerbeti tarifi ve yapılışına geçmeden önce hangi malzemelerin gerektiğini sıralayalım.

  • Yarım kilogram kırmızı erik veya vişne
  • Yarım su bardağı kuru üzüm
  • 2 litre su
  • 2 tane limon
  • 1 su bardağı kadar toz şeker
  • 8 – 10 adet karanfil
  • 1 büyük boy çubuk tarçın
  • 1 parça kök zencefil
Osmanlı Şerbeti Nasıl Yapılır

Kolay Osmanlı Şerbeti Tarifi ve Yapılışı

Sağlıklı ev yapımı içecekler arasında olan, saraylardan günümüze ulaşan lezzet kolay Osmanlı şerbeti tarifi için taze vişne bulunamazsa derin dondurucuda bulunan vişneler kullanılabilir. Yukarıdakiler şerbetin ana malzemeleridir. Ayrıca içine istediğiniz meyvelerden de biraz karıştırabilirsiniz. İftar sofralarının vazgeçilmez içeceklerinden olan Osmanlı şerbeti sahurlarda da çok tüketilir.

Bir tencereye zencefil, toz şeker, karanfil, çubuk tarçın ve suyumuzu alarak ocağa koyuyoruz. Kaynamaya başladığında içine vişnelerimizi, kuru üzümümüzü ve eriklerimizi de ekleyerek kaynatmaya devam ediyoruz. İçine 2 tane limonun suyunu sıkıp ekliyoruz. Bu arada şerbetimizin üzerinden köpüklerini almayı unutmuyoruz.

Vişneler çatlamaya başladığında Osmanlı şerbetimiz olmuş demektir. Tencerenin altını kapatarak zencefil ve çubuk tacını içinden çıkartıyoruz.

Soğuyan Osmanlı şerbeti ister kaselere koyulara hoşaf gibi, isterseniz de süzüp bardaklara doldurularak içilebilir. Şerbetin şeker oranını kendi damak tadınıza göre eksiltip artırabilirsiniz. Buzdolabında saklanan şerbetin dayanma süresi yaklaşık 10 gün kadardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ