Konserve Menemen Tarifi

Konserve Menemen Tarifi

Konserve Menemen Tarifi

Kışa hazırlıkların tam gaz devam ettiği günümüzde bu hazırlıkların en başında elbette ki konserve menemen tarifi gelmektedir. Sizlerde buradan yardım ve fikir alarak evinizde doğal menemeninizi yaprak kışın tüketebilirsiniz. Kış aylarında domatesi hormonlu olarak tüketmek yerine şuan mevsimi iken alıp konservesini yaparak kışın ağız tadıyla ve gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

konserve-menemen-tarifi

Konserve menemen için malzemeler

. 15 kilo domates

. 1,5 kilo biber

. 1,5 su bardağı sıvıyağ

. Tuz

. Malzemelerin miktarını ihtiyacınıza uygun olarak azaltıp, çoğaltabilirsiniz.

Konserve menemen yapılışı

  • Domatesleri kolay soyulabilmesi için hafifçe artı şeklinde çizdikten sonra sıcak su içinde 1- 2 dakika kadar bekletiniz. Ardından kevgirle leğen içine alarak ilk sıcaklığının geçmesini bekleyiniz. Daha sonra ise hepsini soyarak küp küp olacak şekilde doğrayınız.
  • Daha sonra ise biberleri ince ince kıyınız.
  • Sıvıyağı koyduğunuz tencere içine biberleri atarak kavurunuz.
  • Kavrulan biberlerin üzerine küp küp doğramış olduğunuz domatesleri ekleyiniz, en son olarak ise tuzu ekleyerek kaynatmaya başlayınız.
  • Konserve menemeniniz ne çok pişmiş olmalı ne de çok diri kalmalıdır. Bunun için yarı yarıya pişmiş olması yeterli olacaktır.
  • Daha sonra ise menemenleri koyacağınız kavanozları ve kapaklarını 2-3 dakika kaynatınız. Sıcak olacağı için dokunmanız, elinize almanız zor olacaktır. Leğen içine sırlayarak menemenden ne çok taşacak ne de çok boşluk kalacak şekilde doldurup, ağzını sıkıca kapatınız. Kavanozları ters çevirerek üzerine bez örtüp, 24 saat bekletiniz.

konserve-menemen-tarifi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ