Menopoza Giren Kadın Hamile Kalır mı?

Menopoza Giren Kadın Hamile Kalır mı?

Sağlık konusunda yayınladığımız yazılarımızın çoğu kadın sağlığı üzerinedir. Kadın sağlığı önemsenmesi konulardan biridir. Halk arasında kadınların adetten kesilmesi olarak bilinen menopoz ile ilgili her kadının bilgi edinmesi ve neler yapması gerektiğini bilmesi gerekir. Bu konuda merak edilenlerden biri olan menopoza giren kadın hamile kalır mı sorusu da çoğu kadın tarafından araştırılır. Menopozda hamilelik ile bilinmeyenleri yazımızı devamından öğrenebilirsiniz. Menopoz Belirtileri Nelerdir? Konulu yazımızdan da faydalanabilirsiniz.

Menopoza Giren Kadın Hamile Kalır mı

Menopozda Hamile Kalınır mı?

Menopoza giren kadın hamile kalır mı? Her kadının yumurtalarının miktarı farklıdır. Bir kadın ergenliğe girmesiyle birlikte her ay 1 adet yumurtlar. Ancak yaş ilerledikçe kadınların yumurta miktarı azalır. Kadınlarda yumurta miktarının azalması sadece yaşla da ilgili değildir. Bu azalma sigara ve alkol kullanan, dengesiz beslenen sürekli ilaç kullanan kadınlarda da görülür. Bu nedenlerle yumurtlamada sorun yaşayan kadınların hamile kalma ihtimalleri de düşüktür. İhtimaller dahilinde hamile kalınsa da bu dönemde çeşitli zorluklar yaşanır. Menopozda hamilelik konusu kadınlar arasında merak edilir.

Menopozda Hamilelik

Menopoza Giren Kadın Hamile Kalır mı?

Menopoza giren kadın hamile kalır mı? Kadınların en doğurgan olduğu yaşlar 20 ile 30 arası olarak bilinir. Ancak günümüz şartlarında çalışma hayatında yer alan kadınlar geç çocuk sahibi olmayı seçmiş ve bu yaşlar 35 – 40 arasında kadar yükselmiştir. Ancak yaş geçtikçe yumurtlama sayısı da azaldığından bu yaşlarda hamile kalmak da zorlaşır. 35 yaşını geçen kadınlarda doğurganlık azalmaktadır. 43 – 44 yaşından sonraki kadınlarda ise hamile kalma ihtimali 1000’de 1 civarındadır. Kadınların çoğu tarafından menopoza girildikten sonra hamile kalınamayacağı düşünülür. Kadınların ortalama menopoza girme yaşı 48 ile 50 arasındadır. Zaten kadınlar bu yaşa gelene kadar doğurganlıkları da yüksek oranda azalmış olur. Yani menopozda hamilelik yaşanmamasının nedeni bu dönemde olunması değil, yaş faktörüdür. Menopozda hamile kalınır mı sorusu; normal şartlarda menopoza giren kadının doğurganlığının bu dönemden 4 – 5 yıl önce bitmiş olduğu şeklinde yanıtlanır. Ayrıca menopoza girmek demek regl döneminin sona ermesi demektir. Regl dönemi sona erdiğinde kadın vücudunda yumurtlama gerçekleşmez.

Menopozda Hamile Kalınır mı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ