Nohut Yemeği Kaç Dakikada Pişer? Nohut Yemeği Pişirme

Nohut Yemeği Kaç Dakikada Pişer? Nohut Yemeği Pişirme

Kışın sevilerek yenen ve pek çok faydaları olan nohut yemeği kaç dakikada pişer? Bilindiği gibi yemeklerin normal tencerede ve düdüklü tencere pişme süreleri değişiklik gösterir. Nohutun faydaları da oldukça fazladır. Pilavla birlikte tüketildiğinde tercih edilen lezzetli kış yemekleri arasında olan nohut yemeği düdüklüde kaç dakikada pişer ve nohut yemeği açıkta kaç dakikada pişer? Sorularının cevapları yazımızın devamındadır. Yazının devamında ayrıca sizler için nohut yemeği püf noktaları da paylaştık. Sitemizdeki bir diğer sayfa olan Nohut Mayası Nasıl Yapılır? Nohutla Yoğurt Mayalama konulu yazımız da ilginizi çekecektir.

blank
Nohut Yemeği Kaç Dakikada Pişer

Nohut Yemeği Kaç Dakikada Pişer?

Nohut, lezzetli ve sağlıklı baklagiller arasındadır. Ancak tek dezavantajı pişme süresinin uzun olmasıdır. Nohut yemeği kaç dakikada pişer diye çokça merak edilmesinin sebebi de budur. Siz de nohut kaç dakikada pişer diye merak ediyorsanız okumaya devam ediniz. Hanımlar tencerede nohut yemeği pişirmek yerine daha çok düdüklüde pişirmeyi tercih ederler. Bunun nedeni düdüklüde nohut pişme süresi daha kısa olmasıdır. Nohut yemeği tencerede 1 – 1.5 saatte pişer. Ancak düdüklüde nohut kaç dakikada pişer sorusu 45 – 50 dakika olarak cevaplanır.

Düdüklüde Nohut Kaç Dakikada Pişer

Nohut Yemeği Püf Noktaları

Nohut yemeği kaç dakikada pişer sorusunu cevapladıktan şimdi de nohut yemeği püf noktaları konusuna göz atalım.

  • Açık tencere yerine nohut yemeğini düdüklüde pişirmek zamandan ve enerjiden tasarruf etmeyi sağlar.
  • Kuru fasulye, mercimek gibi diğer bakliyatlar gibi nohut haşlanırken de üzerinde beyaz köpükler oluşur. Bu köpükleri bir süzgeç yardımıyla almak gerekir. Aksi halde nohut gaz yapar ve sindirimi zorlaşır.
  • Nohut yemeği ister düdüklüde, ister normal tencerede pişirecek olun akşamdan ıslatma ya da bir süre haşlama yoluna gidilmesi uygundur.
  • Akşam yemeği için nohut yemeği yenecekse sabah saatlerinde pişirilmelidir. Dinlenmiş nohut yemeği daha lezzetli olur.
  • Nohut haşlama suyuna bir çay kaşığı karbonat atarsak daha güzel pişer.
  • Nohut yemeği kemikli kuzu eti ile pişirilirse tadına doyulmaz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ