Mevsim Geçişi Saç Bakım Önerileri

Mevsim Geçişi Saç Bakım Önerileri

Mevsim geçiş dönemlerinde değişen beslenme şekli, değişen havaların etkisi ile bağışıklık sistemi etkilenebilir. Bu durumdan saçlar da olumsuz yönde etkilenebilir.

Bir günde yaklaşık olarak 100 saç teli dökülmesi görülebilir. Bu sayı mevsim geçişlerinde aşırı artış gösterebilir. Mevsimsel etkilerle zayıflayan saçların daha fazla dökülmemesi için bazı önlemler almak gerekebilir.

Öncelikle saçları her gün yıkamak saçlara zarar verebilir. Bu alışkanlık derideki koruyucu tabakaya ciddi şekilde zarar verebilir. Koruyucu tabaka zarar gördüğünde ise kepek, kuruluk, saç dökülmesi artış gösterir. Haftada 3 kez saçı yıkamak en ideal olanıdır. Saçları ılık suyla yıkamak alışkanlık haline getirilmelidir. Jöle ve sprey vb. ürünler mümkün olduğu kadar kullanılmamalıdır. Bu ürünler kullanılıyorsa akşamına saç mutlaka yıkanmalıdır.

Saç Masajı

Saça masaj yapmak kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Bu durum da saç dökülmesini azaltan faktörlerden bir tanesidir. Saçlara dışarıdan alınan önlemler kadar içeriden önlem almak da gerekir. Beslenme düzenine vitamin ve proteini bol besinleri almak gerekir. B vitamini, demir ve çinkonun saç dökülmelerini azalttığı bilinmektedir. A vitamini ise saç dökülmesini artırabilir. Bu yüzden dikkatli tüketilmesi gerekir. Alkol ve sigaradan mutlaka uzak durmak gerekir.

Saçlarımızı korumak için saça iyi gelen şeyleri yapmak alışkanlık haline getirilmelidir. Saça zarar veren şeyleri yapmaktan da mutlaka kaçınmak gerekir. Bu sayede saç dökülmesini en aza indirgemek mümkün olur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ