Mikrodalga Fırınlar Nasıl Temizlenir?

Mikrodalga Fırınlar Nasıl Temizlenir?

Mikrodalga fırınları, mutfaklarımızın olmazsa olmazı, teknolojinin bize sunduğu, hayatımızı pratikleştiren ürünlerden biridir. Piyasadaki fırın temizleyicilerin çoğu kimyasal madde içerir, ayrıca solunumla ciğerlere, gözlere, cilde temas ederek zarar verirler. Fırında pişirdiğimiz yemeklere etkide bulunarak sağlığımızı tehdit ederler. Kullananlar bilir, mikrodalga fırınları temizlemek sinir bozucudur. Ama çözümsüz değil.

mikrodalga-firinlar-nasil-temizlenir-1

Bir kasenin (mikrodalgaya dayanıklı olması şart) yarısına kadar su doldurun. Bir limonu ikiye kesip, limonların suyunu sıkın, su dolu kasenin içine dökün. Bu kabı fırının içine koyup 3 5 dakika ısıtma modunda çalıştırın. Sonra 5 dakika bekleyin. Su kaynayacak ve limonun içindeki asit sayesinde, buhar mikrodalga fırının içindeki kirlerin çözünmesini sağlayacak. Kapağı açın, ve artık fırınınızı silebilirsiniz. Dikkatli olmalısınız, çünkü çok sıcak olacaktır. Kağıt havlu ya da nemli bir bez kullanabilirsiniz. Normalda çıkmayacağını düşündüğünüz lekeler, basitçe, ovalamadan, kollarınız halsiz kalmadan, tamamen çıkmış olacak. Ama eğer çıkmayan lekeler olursa, bezi limonlu suya batırıp ıslatarak tekrar silmeyi deneyin.

mikrodalga-firinlar-nasil-temizlenir-2

Ayrıca benzer bir işlem de sirkeyle gerçekleşir. Yine mikrodalga fırında kullanılabilen bir kabın ya da kasenin içerisini yarısına kadar suyla doldurup fırına koyun. Bir çorba kaşığı üzüm ya da elma sirkesi ekleyin. Kabı fırına koyun ve fırınınızı 5 dakikaya ayarlayın. Çıkardıktan sonra kağıt havlu veya nemli bir bez yardımıyla fırınınızı silin. Daha sonra süngere biraz Arap sabunu koyup, iyice tekrar temizleyin.

mikrodalga-firinlar-nasil-temizlenir-3

Mikrodalga fırınınızın kapağını temizlemek için karbonat kullanın. Çeyrek su bardağı karbonatı bir su bardağı su ile karıştırın. Bu karışımı, sünger yardımıyla fırının camına yayın. 20 dakika bekleyip süngeri nemlendirerek silin.

mikrodalga-firinlar-nasil-temizlenir-4

Ekonomik ve pratik, fırına hiç zarar vermeyen bu uygulamalar ile içiniz rahat ederek mikrodalga fırınınızı kolayca temizleyebilirsiniz.

mikrodalga-firinlar-nasil-temizlenir-5

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ