Mucize Meyveyi Açıklıyoruz

Mucize Meyveyi Açıklıyoruz

Muz, faydalarıyla ünlü meyvelerimizden bir tanesidir. Bu lezzetli meyve, protein, sodyum, potasyum, magnezyum, A, E , K ve C vitaminleri içerir. Böbrekler için faydalıdır, kan basıncını düzenler, enerji verir, sindirime yardımcı olur, ülsere faydalıdır, cildi korur, göze iyi gelir, tansiyonun dengelenmesini sağlar, stresle mücedele eder, kanseri önler, kemikleri güçlendirir, kilo vermenize yardımcı olur… Bunun gibi daha birçok faydası olan muz, mutfak alışverişlerimizde mutlaka yer almalıdır.

mucize-meyveyi-acikliyoruz-5

Muzu olduğu gibi tüketmek dışında, kaynatıp suyunu da içebilirsiniz. Öncelikle tencerede biraz su kaynatın, sonra muzun (muzunuzun organik olmasına özen göstermelisiniz) iki ucunu kesip kabuklarını soymadan suyun içine atın. 10 dakika demlendikten sonra çay gibi tüketebilirsiniz. Bu suyu yatmadan önce içerseniz, güzel bir uyku uyursunuz. Daha iyi dinlenirsiniz. İçinde bulunan magnezyum uyku bozukluklarını giderirken, potasyum ile birleşince kasların gevşemesini sağlar. Hatta bazı uzmanlar muzu sarı poşet içindeki uyku hapı olarak nitelendirmektedir.

mucize-meyveyi-acikliyoruz-4

Eğer her gün 1 tane muz tüketirseniz, hiç sindirim problemini yaşamazsınız ve kendinizi enerjik hissedersiniz. Ülsere karşı korunmuş olursunuz ve bu şekilde muz midenizde koruyucu bir tabaka oluşmasını sağlar. Cildinizde sedef, akne gibi rahatsızlıklar varsa, bunları düzenli muz uygulamasıyla minimal hale getirebilirsiniz. Kabuğu soyulmuş bir muzu uygulayacağınız yere ovalayarak sürmeniz yeterli.

Bunch of bananas isolated on white background

Ayrıca eğer çocuğunuzda ateş ve öksürük şikayetleri varsa, muzu bal ile karıştırıp verdiğinizde, bu karışım tamamen çözüm olmasa da, çocuğunuzu rahatlatacak şekilde bu şikayetlerinin dinmesini sağlar.

mucize-meyveyi-acikliyoruz-2

Muzun kabuğu da, pek bilinmese de, içi kadar faydalıdır. Antioksidandır, vücudu temizler. Sivilceleri kurutur. Cildi nemli tutarak pürüzsüzleştirir. Kabusumuz olan sivrisinek ısırıklarını muz kabuğuyla ovmanız iyi bir çözüm olacaktır. Ağrı olan yerinizde muz kabuğunu yarım saat bekletirseniz ağrınızın azalmasını sağlar.

mucize-meyveyi-acikliyoruz-1

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ