Muslukların Ucundaki Süzgeci Sökmeden Nasıl Temizlersiniz?

Muslukların Ucundaki Süzgeci Sökmeden Nasıl Temizlersiniz?

Muslukları ucunda bulunan süzgeçlerin amacı suyun daha düzenli akmasını sağlamak ve kireçleri tutmaktır. Ancak zamanla biriken kireçler bu süzgeçleri tıkamaktadır. Muslukların uç kısmında kireç veya kir birikmekte ve bu da su akışını engellemekte veya yavaşlatmaktadır. Muslukların ucunda bulunan süzgeci ise çıkarıp takmak oldukça güçtür. Ancak çıkarmadan çıkarma şansınız da mevcuttur. Peki musluğun ucundaki süzgeci sökmeden nasıl temizlenebilir

Muslukların süzgecinde biriken kireçleri söküp atmak için çıkarmanıza gerek yoktur. Bunun için kulplu bir kahve kupasının veya bir bardağın içerisine kireç sökücü sıvıdan koyunuz. Koyduğunuz sıvı musluğun uç kısmını komple içine alacak kadar olmalıdır. Musluğun ağız kısmına tutunuz ve 15-20 saniye kadar bekletiniz. Aynı kupayı diğer musluklarınızın süzgeçlerini açmak için aynı şekilde uygulayınız. Bu şekilde tüm muslukları en az 10 dakika boyunca açmayınız ki kireç tamamen çözülsün. 10-15 dakika sonra tüm muslukları açıp 3.5 dakika kadar boşa akıtınız. Sakın elinizi suyun altına tutmayınız. Kireç sökücüler çok güçlüdür ve cildinize zarar verebilir. Eğer unutup elinizi altına tutarsanız da bol su ile yıkayınız.

 

Yapmış olduğunuz bu işlemlerin sonucunda eğer halen daha açılmamışsa sorun kireçten değil biriken kumlardan olabilir. Bunun için ise filtreyi açıp temizlemeniz gerekir. Ucundaki süzgeci çıkarabilmek için pense ile saat yönünde çevirip içini temizleyip, geri takabilirsiniz. Musluklardan gerekli olan verimi alabilmek için bu işlemlerin 1-2 ayda bir tekrarlanması gerekir.

Kupanın içinde kalan kireç sökücü ise klozetinize dökerek 10 dakika kadar bekleyip fırçalarsanız pırıl pırıl ve tertemiz olacaktır. Hiçbir zaman israf taraftarı olmayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ