Mutfak Yanıklarında Bunlara Dikkat Edin!

Mutfak Yanıklarında Bunlara Dikkat Edin!

Hanımların gününün büyük bir çoğunluğu mutfakta geçmektedir. Yemek yaparken, fırın kullanırken de küçük ama ağrı veren birtakım kazalar sonucunda hafif yanıklar olabilir. Bunlara nasıl müdahale etmeniz gerektiğini bilirseniz eğer daha az hasarla ve acı ile karşılaşır aynı zamanda iz kalmamasını da sağlamış olursunuz.

  • Öncelikle eğer eliniz veya vücudunuzda herhangi bir yer hafif 1. derecede yanmış ise panik yapmadan akan suya tutunuz. En az 10 dakika yanık olan kısmı akan suya tutarsanız acınızı hafifletecek ve doku tahribatını önlemiş olacaksınız. Yanma nedeni ile meydana gelecek olan ağrı, yanma, kızarıkları en aza indirmek için bu işlemi yapmanız önemlidir.                                                  
  • Ardından yanıklar için olan aloe vera katkılı kremlerden kullanabilir veya bitkisel yağlar ile besleyebilirsiniz.
  • Hafif yanıklara sürülen diş macunu, direk soğuk buz koyulması oldukça yanlıştır. Derinin ve dokuların tahrip olmasına neden olur.                                                                     
  • Yanık yerlerde oluşabilecek herhangi bir büzüşme ve deformasyona uğramamak için yanan yere halis zeytinyağı sürerek tedavi edebilirsiniz.
  • Eğer geçirdiğiniz kaza sonucu yanık derin ve fazla ise vakit kaybetmeden hekime başvurmalısınız. Yanıklar deride ciddi hasarlar bırakabilir. Hafif yanıklarda geçici kızarıklıklar görülürken daha ciddi yanıklarda iz bırakma ve deri deformasyonları görülmektedir.

Mutfakta yanıklara mahal vermemek için daha dikkatli olmalıyız. Özelikle uzun saplı tavaların sapını ters çevirme, kaynayan tencerenin kapağını kapatma gibi küçük önlemler olası büyük yanıkları engeller.

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ