Mutfakta İşinizi Kolaylaştırmanın Yolları

Mutfak bayanların en çok zaman geçirdikleri alanlardan biridir. Mutfakta işlerinizi kolaylaştıracak ve sizin daha hızlı ve pratik olmanızı sağlayacak bazı ipuçları mevcuttur. Bu püf noktalarına dikkat ederek sizlerde işinizi oldukça rahatlatıp, hafifletebilirsiniz.

  • Öncelikle mutfağınız için bir plan yapmalısınız. Mutfak dolaplarınızı düzenlemeli, misafirler için ve kendiniz için ayırdığınız yemek takımları varsa bunları bir düzene sokmalısınız. Karmaşık olan her nokta sizin işlerinizi zorlaştıracak ve daha ağır olmanıza sebep olacaktır. Tezgahınızın üzerinde bulunan ve kalabalık yapan elektrikli eşyalarınızı düzene sokabilir, bir dolapta muhafaza edebilirsiniz. Düzenli olmak her zaman sizin işinizi kolaylaştıracaktır.

Mutfak tezgahınızı düzenlemeniz için birkaç öneriyi sizler için sunacağız.

  • Öncelikle eğer bakliyatlarınızı koyabileceğinizi ekstra bir dolap veya rafınız yoksa ve tezgah üzerinde kalabalık yapıyorsa bunlara uygun olarak saklama kapları veya kavanozlar alarak besin gruplarına ayırabilir ve kavanozların içinde muhafaza edebilirsiniz. Mesela çay, şeker, tuz gibi malzemeleri bir bölümde ve aynı tip kavanozlarda saklayabilirsiniz. Pirinç, makarna gibi malzemeler için ise biraz daha büyük kavanozlar almanız da fayda var. Bunları da yine tezgahınızın bir köşesine düzenli olarak sıralayabilirsiniz. Hem sizin için kolaylık olacaktır hem de dekorasyonunuza renk katacaktır.
  • Mutfağınızda bakliyatlar için ayırdığınız bir bölüm veya kiler varsa burayı düzene sokmakta fayda var. Dağınık ve gelişi güzel olarak koyulmuş olan her malzeme sizin işinizi zorlaştıracaktır.
  • En fazla kullanmış olduklarınızı ön tarafa az kullandıklarınızı arka tarafa dizebilir, sıralayabilirsiniz. Kullanmış olduğunuz bakliyatlarınızı poşetlerde bekletmek hem sağlığı zararlı olacak hem de oldukça karmaşık olacaktır. Bu yüzden bakliyatlarınız için cam veya porselen kavanozlar
  • Kilerinizi veya bakliyat dolabınızı düzenlerken mutlaka her malzemenin son kullanma tarihine bakmalı ve geçmiş olanlar varsa ayırarak çöpe atmalısınız.
  • blank
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ