Neden Esneriz?

Önce derin bir nefes alırız, bu esnada ağzımız aşırı açılır, nefesimizi geri veririz, sonra ağzımız kapanır hatta gözlerimiz yaşarır. Kısaca şekilden şekle gireriz. Esnemek tam da böyledir. Esnemek, insanlarda da bulunan hayvani duygular arasındadır. Hayvanlar da tıpkı bizler gibi esnerler. Bu bir refleks olayıdır. Acıktığınızda, uykunuz geldiğinde, gün içerisinde hatta karşınızda biri esnediğinde her an bu refleksi yaşayabilirsiniz. Peki, neden esneriz hiç düşündünüz mü?

blank

Bu konuda bilim adamları yüksek oranlı birçok fikir ortaya atmasına rağmen, esnemenin nedeni tam olarak açıklanamamış ama hala araştırılmaya devam edilmektedir.

blank

Bilimin konuyla ilgili fikirlerine değinecek olursak, bazı bilim adamları esnemenin bir solunum yolu refleksi olduğuna karar vermiş kandaki oksijen ve karbondioksit seviyesini düzenlemek için vücudun bu yola baş vurduğunu gözlemlemişlerdir.

blank

Yani bu fikre göre vücudumuz oksijen miktarı düştüğü anlarda bu olayı yaşamaktadır. Bizler uykumuzun geldiği saatlerde hareketlerimiz yavaşladığı için nefes alışverişimiz azalmakta, dolayısıyla oksijen alma ve karbondioksit atma ihtiyacı daha da artmaktadır.

blank

Bazı bilim insanları ise esnemenin akciğerlerin dokusunu genişlettiği, bu genişlemeyle birlikte vücudun daha zinde bir hal aldığı ve kalp ritmini hızlandırdığını belirtmişlerdir.

blank

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ