Ödem Nedir? Ödemin Nedenleri Nelerdir?

Ödem Nedir? Ödemin Nedenleri Nelerdir?

Ödem Nedir? Ödemin Nedenleri Nelerdir?

 Özellikle kadınların şikayetçi olduğu ödem sorunu, günlük ve özel hayatı olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Ödem; vücudun bazı bölgelerinde meydana gelen bazı şişliklere ödem adı verilir. Tuz ve su tüketimi ile yakından ilgili olan ödemin nedenleri oldukça fazladır. Ödemin bazı basit nedenleri olduğu gibi aynı zamanda ciddi hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Bunun için ödem sorununu ciddiye almalı, eğer böyle bir sorun ile karşı karşıya kalmışsanız da mutlaka hekime başvurmalısınız.

Ödemin nedenleri arasından birkaçı şunlardır;

  • Ödemin en büyük nedeni hareketsiz bir yaşamın olmasıdır. Spordan ve egzersizden, hareketten uzak kalan kişilerde ödem sorunu daha sıklıkla yaşanmaktadır. Hareketsiz bir yaşam kan dolaşımını yavaşlatmaktadır. Kan dolaşımı ise dolaylı yoldan metabolizmanın yavaş çalışmasına ve dengesinin bozulmasına neden olur. Metabolizmanın bozulması ve kan dolaşımının yavaşlaması ile ödeme neden olur.
  • Hava değişimi de ödeme neden olmaktadır. Aynı zamanda ise sıcak ve soğuk hava değişimleri de ödemi tetikler.
  • Tuz ödemin en birinci düşmanıdır. Gereğinden fazla tuz tüketimi ve gereğinden fazla su tüketimi ödemin oluşmasına neden olur.
  • Hamilelikle döneminde değişen hormonlara bağlı olarak vücutta ödem oluşabilir. Bunu engellemek için sağlıklı beslenmeli ve yürüyüş yapmalısınız.
  • Kadınlar reglden 10 gün önce vücutta ödem toplanabilir. Özellikle de karın bölgesinde yaşanan bu sorun regl olunması ve sonrasında son bulur.

odem-nedir-odemin-nedenleri-nelerdir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ