Öğlen Uykusunun Yararları

Çocukken öğle uykusundan nefret eden çocuklar, büyüdükleri zaman bizim gibi yoğunluktan fırsat bulmakta güçlük çekeceklerini bilseler, o günleri değerlendirip ne kadar çok uyurlardı. Çalışan kadınlar fırsat bulup kestirebilmeyi hayal ederken, ev hanımları da temizlik, yemek, çocuklar derken öğle uykusu hayal oluyor.

oglen-uykusunun-yararlari-4

Gündüz uykusunun çocuklara olduğu kadar yetişkinlere de fazlasıyla yararı vardır. Günlük yorgunluk için enerji deposu, vücudun yakıtıdır gündüz uykusu. Gece yeteri kadar uyuyup, gündüz de biraz öğle uykusuna yatan bireylerin performansı artar, vücudu tazelenir.

oglen-uykusunun-yararlari-3

Araştırmalara göre haftada en az üç kez yarım saat uyuyanların kalp krizi riske daha azmış. Ayrıca gündüz uyumayan insanları daha stresli olmaları da başka bir araştırma sonucu saptanmıştır.

Gündüz uykusu hepimizi fiziksel ve zihinsel olarak dinlendirir. Depresyonu önler, kötü ruh haline, negatifliğe iyi gelir. Öğle uykusuna yatarsanız; daha dinç, daha pozitif hale gelirsiniz. Odaklanamama sorununu ortadan kaldırır.

oglen-uykusunun-yararlari-2

Özellikle gece 03.00 suları ve 14.00 15.00 arasındaki uyku, uykunun en kaliteli saatleridir. Vücut adeta yenilenir. Performansı artar. Uzun bir günün üstesinden gelmenize yardımcı olur. İyi bir gece uykusunun da yolu iyi bir öğle uykusundan geçer.

Amerika’daki bazı üniversitelerde kestirme odaları bulunuyor. Amaçları; yaratıcılığı arttırmak. Ayrıca bazı üniversitelerde, gündüz uykularını kolaylaştıracak yüksek teknoloji sandalyeler mevcut.

Gündüz uykusunun yaratıcılığı arttırdığı söyleniyor. Çünkü öğle uykusuna yatan kişilerde beynin sağ tarafı daha aktif olurmuş.

oglen-uykusunun-yararlari-1

Atıştırmak yerine yatmayı tercih etmek, kilo kontrolüne çok yardımcı olur. Evdesiniz, canınız birşeyler atıştırmak istedi. Biraz uyuyarak vücudunuzu ödüllendirin.

Öğle uykusu özellikle migren ağrılarına iyi gelir.

Vücudun karbonhidratları işleyişini iyileştirir.

Beyindeki karmaşayı azaltarak dinlendirir. Yorucu gününüze devam edebilmenizi sağlar.

30 dakikalık bir uyku hafızayı güçlendirir, unutkanlığı azaltır.

oglen-uykusunun-yararlari-5

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ