Öğrenme Güçlüğü Çeken Çocuklar

Öğrenme Güçlüğü Çeken Çocuklar

ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ ÇEKEN ÇOCUKLAR

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülen öğrenme güçlüğü, bireyler için hayatı zorlaştıran etkenlerden biridir. Bu süreçte en önemli durum olarak bu sorunu yaşayan bireyin öğrenme güçlüğünün fark edilmesi olacaktır. Ailenin ve öğretmenlerin bu durumu fark etmesinin önemli olduğu kadar çocukların kendisinin de öğrenme güçlükleri ile baş etme yöntemleri konusunda bilinçli olması gerekmektedir. Öğrenme güçlüğü çeken çocuklar sözlü ve yazılı dili kullanmada güçlük çekmektedir.

Teenage girl (12-14) resting head against math equation on chalkboard

TOPLUMDA GÖRÜLME SIKLIĞI

Öğrenme güçlüğü çeken çocuklar genellikle okuma güçlüğü yaşamaktadır. Öğrenme güçlüğü sorununun %80’i okuma güçlü olarak görülmektedir. Toplumda görülme oranı %5 ile 17.5 arası değişen bu sorun, genellikle erkekle görüldüğü yanlış algısına sahiptir. Araştırmalarla beraber cinsiyet oranı olarak dengeli bir dağılımın olduğu öğrenme güçlüğü konusunun nedenleri tam olarak ortaya koyulamamıştır.

cocuk-zeka

NEDENLERİ

Öğrenme güçlüğünün nedenleri tam olarak aydınlatılmasa da genel hatları ile ortaya koyulmuştur. Genetik nedenlere dayalı olarak ortaya çıkabile öğrenme güçlüğü çevresel etkiler ile de ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenlere dayalı olarak biyolojik temelli olarak ortaya çıkan bu sorun öğrenme güçlüğü olarak adlandırılmaktadır.

Öğrenme güçlüğünün yol açtığı bozukluklara da değinirsek yazma, okuma, konuşma gibi işlevlerde bozukluğa yol açan bu sorun, bilişsel süreçleri de etkileyerek olgunlaşmanın gecikmesine neden oluyor. Çevresel etki olarak doğun öncesi ve sırasındaki etkiler öne çıkmaktadır. Hamilelikte yetersiz beslenme, ilaç kullanımı gibi etkilerle beraber doğumda oksijensiz kalma da bu sorunu ortaya çıkarabilmektedir.

ogrenme-guclugu

ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜNDE NELER OLUR?

Öğrenme güçlüğü çeken çocuklar ses ve harfleri ters çevirir ya da sesleri karıştırır. Yönleri karıştırma ve oyunlarda uyum bozukluğu oluşumu. Sıralı bilgileri karıştırma. Derinlik algısında bozukluk. Dil gelişiminde bozukluklar. Zaman kullanımı konusunda koordinasyon bozukluğu gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

cocuk-gelisimi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ