Zeka Oyuncakları

Zeka Oyuncakları

ÇOCUKLARIN OLUMLU GELİŞİMİ

Çocuklar için oynadıkları oyunlar, yerine getirilmesi gereken önemli sorumlular olarak yer edinmektedir. Bir çocuğun oyuna kendisini vermesi ve sonucunu getirmeye çalışması, sonrasında ise başarması büyük bir sorumluluk yerine getirdiği hissini yansıtmaktadır. Zekâ oyuncakları çocukların bu konudaki gelişimlerinin temel taşlarındandır.

zeka-oyuncaklari

Dikkatlerini toplama öğretisi

Zekâ geliştirici oyuncakların çocuklardaki en büyük etkilerinden biri de hiç şüphesiz ki dikkatlerini toplama becerisi edinmelerini sağlamasıdır. Bu oyunlar da çocukların kendi zekâlarını kullanmalarını gerektiğinden tüm dikkatlerini oyuna vererek bir iş üzerinde ya da bir konu üzerinde dikkatlerini toplama şansları bulunmaktadır.

zeka-gelistirici

Çok yönlü düşünme öğretisi

Zekâ oyuncakları çocukların daha küçük yaşlarda farklı konularda dikkatlerini toplamalarına neden olduğu gibi farklı bakış açıları kazanmaları olanağını da sunmaktadır. Bu oyuncaklarla, oyunun sonuna varabilmek için başka yönlerden bakması gerektiğini deneme yanılma yoluyla öğrenecektir çocuklar.

zeka-ve-cocuk

Hızlı karar verme

Zekâ geliştirici oyuncakların en önemli özelliklerinden biri de hızlı karar alabilme becerisi sağlamasıdır. Çocuklar bilinçli olsun ya da olmasın oyuncaklar ve oyunlar sayesinde hızlı bir şekilde karar almayı küçük yaşlarda edinmeye başlayacaklardır.

Hızlı uygulama

En önemlisi ise bir çocuğun aldığı kararları uygulamasıdır. Bazı çocukların her konuda çekimser olabildiği göz önüne alınarak, bu oyunlar sayesinde çocuklar hızlı karar alabildiği gibi hızlı uygulamalar ile deneme yanılma yoluyla sonuca bulabileceklerdir.

oyun-modelleri

Zekâ geliştirici oyunların önemi

Bu tür zekâ oyuncakları ile oynama şansını çocuklara sunmak, küçük yaştan sorumluluk alma becerilerinin sağlanması kadar kendilerine olan güvenlerinin de artmasına vesile olmaktadır. Küçük bir çocuk için kendi çabasıyla, yaptığı bir eylemi sonuca ulaştırmak en büyük başarılardan biri olacaktır. Özellikle bu durumun anne babası tarafından onaylanması ise daha çok hırslanmasına ve kendilerini daha nitelikli hissetmelerine neden olacaktır. Bu durumda çocuğun psikolojik ve bilişsel gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ