Yeni Doğum Yapan Annelerin Bakımı

Yeni Doğum Yapan Annelerin Bakımı

ANNELİĞİN KUTSAL SÜRECİNDE YARDIMCI ELLER

Bir kadın, anne sıfatına sahip olduktan sonra hayata farklı bir bakış açısından bakmaya başlar. Sahip olduğu tüm duygularının hassasiyetleri katlanarak artmaktadır. Kadının sahip olduğu şefkat duygusunun derecesinde, çocuk olduktan önce ve sonra olarak değerlendirildiğinde, bariz bir fark olduğu görülmektedir.

Yeni doğum yapan annelerin bakımı doğum öncesi geçen sancılı uzun süreç ile her ne kadar katlanılabilir olsa da, doğum sonrası da devam eden birtakım sıkıntılar bulunması, annelere en azından belli bir süre yardım etmemiz gerekliliğini gözler önüne sermektedir. Annelik içgüdüsünü tüm kalbinde hisseden kadının, bu dönemde oldukça hassas oluşu, ona karşı davranışlarımızda bizimde hassas olmamızı sağlamaktadır.

anne-bakimi

ALIŞMA SÜRECİNDE HİSLER İLE ÖRÜLEN YOLLAR

Annelik, bir sanat olarak icra edilebilen bir meslek olarak görülebilir. Yıllardır ev hanımı olarak kabul edilmiş görünmez mesleğin bulunması, bakıcı ve kreşlerin bu denli yaygınlaşması çocuk gelişiminin ne denli önemli olduğunu belirtmektedir. Bir çocuğu hisler ile şekillendirebilmek ciddi manada ustalık isteyen bir maharettir. Kadın, bu maharete en başta sahip olmasa da içgüdüleri ile hareket edip, bebeği ile birlikte bu süreci öğrenerek yürütmektedir.

yeni-dogum-yapan-anne-bakimi

EMZİRME ALIŞKANLIKLARININ KAZANILMASI

Doğum sonrası kadınların vücut dengesizlikleri normal olarak yoğunlaşabilmektedir. Büyüyen göğüslerde bebeğin memeyi ağzına alabilmesi zorlaştığı için, memeye alışma süreci ya da reddetme durumları olabilmektedir. Bu durumlarda sıcak bir bez ya da şeffaf hafif bir torba ile masaj yapılarak rahatlatılma sağlanarak, süt dolaşımının akışı hızlandırılabilmektedir.

emzirme

YALNIZ BIRAKILMAMALILAR

Yeni doğum yapan annelerin bakımı süresince yoğun hassasiyetler ile duygusallaşmalar olabilmekte, bir anda hayata giren bebeğe alışma süreci kadını yalnızlaştırabilmektedir. Bu dönemde en başta babaya, sonrasında da yakın tanıdıklara, akrabalara ve arkadaşlara büyük iş düşmektedir. Daima yanında birilerini bulabilme ihtimali olan kadının kendine özgüveni gelecek ve daha doğru adımlar ile bebeği yetiştirebilecektir.

anne-kalabalik

UFAK ÇAPTA DÜZENLİ SPOR YAPILMALIDIR

Yeni anne olan bireyin bebeğinin bakımından dolayı hareketsiz kalması normal karşılanmaktadır. Zamanla sürekli kucağında emzirme ve ayağında uyutma işlemi yapan annenin, gün içinde en azından yarım saat yürüyüş yapabilmesi kendi sağlığı ve metabolizmasının eski haline kısa sürede dönebilmesi için olmazsa olmazdır. Yeni doğum yapan annelerin bakımı süresince hareketsizliğe maruz kalan bedenin, tekrar aynı tempoya ulaşmasında zamanın uzunluğu çok önemli bir kriterdir.

anne-sagligi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ