Okul Öncesi Çocuklar için Origami

Okul Öncesi Çocuklar için Origami

Origami; Japonca katlamak anlamına gelen ‘’ori’’ ve kağıt anlamına gelen ‘’gami’’ sözcüklerinin birleşmesiyle ortaya çıkan kağıt katlama sanatına verilen addır. Her yaştaki kişilerin ilgisini çekebilecek kadar keyifli bir sanat olan origami, özellikle okul öncesi çocuklar için oldukça eğitici ve hoş vakit geçirebilecekleri bir uğraştır. Origami yapmak için gerekli olan malzemeler sadece kağıt ve onu katlayacak hünerli parmaklardır.

blank

Çocuğunuzla birlikte vakit geçirirken ona bir şeyler öğretebileceğiniz bu zevkli sanatı, sizler de zaman zaman stres atmak için kullanabilirsiniz. Çocuklarınıza kağıtları katlayarak çeşitli hayvan figürleri gösterebilir, farklı objeler yaratmasını sağlayabilirsiniz. Origami denince akla ilk gelen figür kayıktır.

blank

Aramızda kare kağıttan kayık ya da uçak yapmayı bilmeyen yoktur diye düşünüyoruz. Yine kayık yapıyormuş gibi katladığınız gazete kağıtlarından şapka yapmamış olanınız var mı merak ettik doğrusu. Origami yaparken çocuklarınızın ilgisini çekebilmek için yapacağınız şekle göre seçeceğiniz renkli el işi kağıtları veya el işi kartonlarıyla çalışmanızı tavsiye ederiz.

Origami yapan çocuklarda öğrenme yeteneğinin daha hızlı geliştiği ve onlardaki yaratıcılık potansiyelinin yükseldiği çeşitli araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Kağıt katlama sanatı origami içeriğinde daha önceden yapılmış binlerce figür olmakla beraber, çocuğunuzla birlikte çeşitli denemeler yaparak farklı şekiller de ortaya çıkarabileceğinizi unutmayın. Çocuklar origami yaparak; düz bir kağıttan üç boyutlu şekil ortaya çıkabileceğini deneyimleyebilir hem de katlama prensipleri olan bu oyunu oynarken kurallara uymanın gerekliliği konusunda fark ettirmeden eğitilebilirler.

Çocukların farkındalıklarını ortaya çıkarmakta origami sanatı oldukça keyifli bir uğraştır. Origami çalışmaları çocuğunuza dinlemeyi ve dinletmeyi de öğreteceğinden, onun eğitimi ve gelişimi açısından da faydalı bir oyundur. Çocukların anlatılanları kavrama, soru sorma, zihinsel değerlendirme yapma yetileri de origami sayesinde artmaktadır.

blank

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ