Odanız için 6 Harika Bitki

Çağımızda neredeyse hastalık olarak sayılmaya başlayan uykusuzluk için bitkilerden yardım almayı hiç düşündünüz mü? Uyumakta zorlanıyorsanız, geceleri sık sık uyanıyor ve tekrar uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız; siz de bir an önce bu problemle savaşmak için gerekeni en kısa zamanda yapmaya başlamalısınız.

blank

Gece uykusu fiziksel ve zihinsel enerjinizi tazeleyen, ruh halinizi düzenleyen, konsantre olmanızı kolaylaştıran ve yaşam kalitenizi yükselten en önemli faktörlerden biridir. Aksi durumlarda uykusuzluğunuzun yanı sıra birçok olumsuz etken de ortaya çıkabilir.

Odanızda yetiştireceğiniz bazı bitkiler, yaşam alanınızı canlandıracağı gibi uyku sorunlarınızı da hafifletmeye yarayabilir. Bu yazımızda sizlere mucizeler yaratan 6 bitki hakkında bazı ufak bilgiler vermeye çalışacağız.

*Yasemin: Bu bitki zihninizi ve bedeninizi sakinleştiren özelliklere sahiptir. yapılan araştırmalar sonucunda; yaseminin anksiyeteyi kontrol altına aldığı ve daha kaliteli bir uyku süreci geçirmenizi desteklediği ispatlanmıştır. Yatak odanızda yasemin bulundurduğunuz takdirde daha kolay uyuyabilir ve daha kalıcı bir rahatlama yaşayabilirsiniz.

blank

*Lavanta: lavanta bitkisi aromatik ve gevşetici özellikleriyle tanınmaktadır. uykuyu düzenlemek ve anksiyete kontrolü için birçok terapide özellikle tercih edilmektedir. Lavanta çiçeklerinin salgıladığı kokular sayesinde; stres hormonu olarak bilinen kortizol üretimi önlenmiş olur. Bu yüzden lavantayı ev bitkisi olarak kullanmanızı özellikle öneriyoruz.

*Aloe vera: NASA’nın yaptığı açıklamaya göre aloe vera havayı arındırabilecek kapasitede olan ender sayıdaki bitkiden biridir. Özel bakım gerektirmediğinden ev ortamında yetiştirilmesi oldukça kolaydır.  Aloe vera bir çok kültürde ölümsüzlük bitkisi olarak bilinmekte olup, tıbbi alanlarda fazlasıyla kullanılmıştır.

blank

*Gardenya: Rahatlatıcı bir etkiye sahip olan gardenya iyi bir uykuyu teşvik eder. Korunması zor olan bu bitkiyle sürekli ilgilenmeniz gerekebilir.

*Kedi otu: 16. Yüzyıldan beri parfüm yapımında kullanılan bitkilerin başında gelir. Kedi otunun dinlendirici oluşu ve uyku bozukluklarının düzeltilmesindeki yeri asla yadsınamaz.

*Bambu kamışı: bambu kamışları; havayı havalandırmak ve çevrenizdekilerle uyumunuzu düzenlemek açısından en iyi seçimlerden biridir. Dekoratif şıklığının yanında sağlayacağı temiz havanın rahatlığını tüm vücudunuzda hissedeceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ