Örgü Battaniye Modelleri

Örgü Battaniye Modelleri

Hemen hemen bütün anneler bebeklerini büyütürken örgü battaniye modelleri ile kendi ördükleri battaniyeleri kullanmışlardır. Annelerin el emeği, göz nuru olan bu battaniyeler minik yavruları kışın soğuktan, dışarıda gezerken ani çıkan rüzgârdan koruyarak hastalanmasını önlemek için kullanılabilecek ve anne eli değen en mükemmel parçalardır. Örülen bu sizin korumanıza muhtaç olan minik yavrunuzun sıcacık tutarak hasta olmasını engelleyecektir.

 Örgü battaniye modellerinin yapımı oldukça basit olmakla birlikte nasıl başladığınızı, örgünüzü nasıl bitirdiğinizi anlayamayacaksınız. İlk olarak örgümüze başlarken 25 ilmek ile başlamak gerekiyor ya da siz kaç ilmek olsun istiyorsanız o kadar da başlayabilirsiniz. Fakat en ideal ilmek sayısı 25 olmaktadır. Daha sonra 25 sıra örüyoruz. Örgünüzde kullanacağınız iplerin renk seçimini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. 25 ilmek ile başladığımız örgünüzde tam kare olması için 25 sıra bir renk ile örüyoruz.  Daha sonra bütün renkleri sırası ile 25 ilmek atarak örüyoruz. Bu parçalar aynı uzunluk ve boyutlara ulaştığında tüm renklerimiz örülmüş oluyor ve elinizde 25 ilmek kare motifler oluyor. Tüm renkleri sırası ile örmüş olduğunuz parçaları birleştirdiğiniz zaman aynı renkler çapraz olarak birbirine denk geliyor ve baklavalı bir model meydana geliyor.  Bu örgü modeli en kolay ve pratik olan model olmakla birlikte daha iddialı olan modellerde olmaktadır.

Bebeklerinizi sıkı sıkı sarmak için 2+2 lastik örgülü battaniyeler de yapabilirsiniz. Bu örgü battaniye modellerine başlarken ilk olarak 2 ilmek düz iki ilmek düz örgünüzü yapıyorsunuz ve daha sonra ipi şişinizin arkasından araya atıyorsunuz. Sonrasında ipinizi arkadan öne gelecek şekilde doluyorsunuz ve ilmeği şişinize alıyorsunuz. 2 ilmek ters örgünüzü de yaptıktan sonra ipliği aynı şekilde öne doğru alıyorsunuz.  Bu şekilde örmeye devam ettiğiniz zaman istediğiniz boyutlarda son derece güzel ve kullanışlı bebek ve diz battaniyeleri örebilirsiniz. Erkek bebekler için krem ve mavi renk ipler; kız bebekler için ise; yeşil, sarı, turuncu gibi canlı renkteki ipleri seçebilirsiniz. Örgünüzde kullandığınız ipler bebeğinizin enerjisini ve huzurunu etkileyecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Rahile dedi ki:

    Battaniyenin tarifi rica etsem

  2. Rahile dedi ki:

    Bu battaniyenin tarifini rica etsem

BİR YORUM YAZ