Örgü Bebek Battaniyeleri

 Örgü bebek battaniyesi annelerin olmazsa olmazıdır. Özellikle yeni doğacak olan bebekler için hemen yeni ve çeşitli modeller araştırılır, hangi iple, ne renk örüleceği araştırılır. Kendiniz öremeseniz bile ya annenize, ya bir akrabanıza, ya bir arkadaşınıza o da olmazsa bir komşu teyzenize ördürürsünüz, değil mi? Çünkü yeni doğacak bebeğimizi hastaneden çıkarken üşütmemek için ona sararken aynı zamanda sağlıklı olması ve de güzel görünmesi de bizim için çok önemlidir. Ayrıca bahar aylarında, havanın serinlediği zamanlarda bebeğin üşümemesi için onu sarmak için de çok kullanışlıdır. Aynı zamanda kullanılan ipin yumuşak ve sağlıklı olması bebeğinizin tenine değeceğinden çok önemlidir. Sağlıklı bebek yünlerinden kullanmanız bebeğinizin yararına olacaktır. Siz de bebeğinize örmek için bir battaniye modeli arıyorsanız aşağıda sizin için resimli çift taraflı kullanılabilen bir model anlattım:

İstediğimiz uzunlukta zincir çekerek başlıyoruz. Zincirin sonuna bir sık iğne yapıyoruz. 5 zincir çekip 4 zincir atlayarak beşinci zincire sık iğneyle sabitliyoruz. Zincir bitene kadar aynı işlemi tekrarlıyoruz. Sıranın başına dönerek ikinci rengimizle çektiğimiz her beş zincirin üçüncüsüne 2 tırabzan 1 zincir 2 tırabzan yapıyoruz.(Aralarda zincir çekmiyoruz.) Sırayı bir tırabzanla bitiriyoruz. 7 Zincir çekip geri dönerek ilk boşluğa sık iğneyle sabitliyoruz. Devam eden zincirleri 6 çekiyoruz ve sırayı bitiriyoruz. İlk renge geçip üç zincir çekiyoruz. Tığımızı halkanın içinden ve bir zincirle ayırdığımız tırabzanların arasından geçirerek sık iğneyle sabitliyoruz. (Çektiğimiz zincirler dışarıda kalacak.) Bir tırabzanla sırayı bitiriyoruz. Yedi zincir çekerek geri dönüp ilk boşluğa sabitliyoruz. Devamında 6 zincir çekerek sırayı bitiriyoruz. Bundan sonraki sıralarda aynı işlemleri tekrarlayarak istediğimiz büyüklükte örgümüzü tamamlıyoruz. İstediğiniz bir kenar oyası modelini uygulayarak battaniyemizi kullanıma hazır hale getiriyoruz. Örgü bebek battaniye modelimiz bu kadar.

Model çift taraflı olmasından dolayı çok kullanışlı hale gelmektedir. Özellikle bebeğiniz bir kış bebeğiyse örgü bebek battaniye sizin olmazsa olmazınız olacaktır. Seçeceğiniz ipin organik bebek yünü olmasına özen gösterirseniz bu, bebeğinizin sağlığı açısından yaralı olacaktır. Bunun yanı sıra kullanacağınız renk seçimi de size kalmış. İster pembe-beyaz, ister mavi-beyaz, ister sarı-beyaz… Hangi renk olursa olsun sizin elinizden olması buna ayrı bir önem kazandıracak.

REKLAM ALANI

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ