Örgü Şal Modeli Yapım

Örgü Şal Modeli Yapım

Örgü Şal Modeli Yapım

Sizlere modern bir örgü şal yapımını anlatacağım. Önce yapacağınıza inanın ve yazdıklarımı adım adım yapmaya balayınız. Olmadı tekrar tekrar deneyiniz, başaracaksınız. Şıkır şıkır bir model, büyüklüğü, rengi bir harika hemen öğrenelim. Nasıl yapacağız? Merserize iplik kullanıyoruz. İki buçuk numara tığ kullanıyorsunuz. 100grlık 4tane yumak bu şalımız için satın alıyorsunuz.

Örgü şal yapmak için uzun bir zincir çekiyorsunuz. Bir karpuz dilimi için kırk beş tane zincir çekiniz. On üç tane karpuz dilimi yapıyorsunuz.600 e yakın zincir çekiyorsunuz. Daha sonra aralara birer zincirle 10 tane kutu yapıyorsunuz. En üsteki gri sonradan ekleniyor. Gri ile kafayı karıştırmayınız.10. kutudan sonra hiç zincir almadan aladan iki tane atlıyorsunuz. Bir a yapıyorsunuz. Tekrar bir zincir tekrar 10 tane kutu hazırlıyorsunuz. Araya zincir almadan aladan 2 tane atıyorsunuz. A yapıyoruz. Şuan yaptığınız yer iki karpuz diliminin birleşim yeridir. Böylelikle 600 zincirlik 13 karpuz dilimlik suyolunun yapımında ilerliyorsunuz.13 karpuz dilimini bitirdiniz. 10tane kutumuzun 8 tanesini sıkı iğneyle geri geliyorsunuz. Geldiniz, burada 7 tane dışa doğru zincir çekiyorsunuz. Arada a vardı, bunun 3.süne batırıyorsunuz. A tam ortada bırakıyorsunuz. 2kutu sağında,2 kutu solunda oluyor. Hemen yanındaki kutuya sıkı iğne tırabzanın üstüne sıkı iğne atıyorsunuz. Yukarıya ilerleye bilmeniz için bu işlemi yapıyorsunuz. Sonra dönüyorsunuz.7 tane zincir attığınız yere 13 tane ikili Trabzon atıyorsunuz.13.yük attıktan sonra hemen yanındaki kutunun üstüne sıkı iğne ile tuttururunuz. Tekrar bir iki iğne çekiyorsunuz, zincir alıyorsunuz araya batıyorsunuz. Tekrar bir üst kutuya geçiyorsunuz.10 tane bırakmıştık ya kutu 8-7-6-5 diye karpuz diliminin aşamalarını yaparken aynı zaman da yükseleceksiniz. Bir tane atlıyorsunuz. Buraya bir tane tırabzan yapıyorsunuz. Tekrar iki zincir atlıyorsunuz. Bir tane Trabzon yapıyorsunuz.2 zincir araya bir tırabzan yapıyorsunuz. Bütün dilimler bittikten sonra dilimlerin son yan yan giden zincirini bir anda yapıyorsunuz. Sonuna kadar sık iğne ile dönüyoruz. Sonra ilk sırada yaptığımız gibi dönüyorsunuz. Bunu bulmaca gibi düşünebilirsiniz, ilk sırayı yaptıktan sonra buraya şu gelmiş şimdi bu gelecek diyebiliyorsunuz. Bu örgü şal modelinden isterseniz hırka da yapabilirsiniz. Geniş yerden başlayıp 13-12-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1 olana kadar gidiyorsunuz. Uçlarına istediğiniz bir modeli yapabilirisiniz.

   Örgü şal yapım işlemini bitirdiğinizde, sizi serin akşamlarda sıcacık tutacak şalınızı kendi ellerinizle istediğiniz renklerle yapmış oluyorsunuz. Emeğinize, ellerinize sağlık, mutlu günlerde kullanmanız dileğiyle…

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ