Patates Nasıl Kızartılır? Çıtır Patates Kızartması Püf Noktaları!

Patates Türkiye’de en çok tüketilen sebzelerin başında gelir. Nişastalı içeriğiyle tok tutan besinler arasında yer alan patates birçok yemekle birlikte sofralarımızda yer bulur. Patatesin yemeği pişirilir, salatası yapılır, böreklerde kullanılır, püre halinde servis edilir ve çeşitli şekillerde yapılarak atıştırmalık olarak tüketilir. Ancak belki de patatesin en çok sevildiği ve tüketildiği şekli patates kızartmasıdır. Yazılarımızın birinde Patates Püresi Nasıl Yapılır? Patates Haşlama Yöntemleri! Konularına değinmiştik. Bugünkü yazımızı patates nasıl kızartılır konusuna ayırdık. Çıtır patates kızartması ile ilgili püf noktaları yazının devamındadır.

patates-kizartmasi
Patates Kızartması Nasıl Yapılır

Patates Nasıl kızartılır?

Patates kızartma nasıl yapılır ve patates nasıl kızartılır sorularını cevaplamandan önce belirtilmesi gereken en önemli nokta patateslerin kızartmalık ve haşlamalık olmak üzere ikiye ayrıldığıdır. Patates kızartırken seçilen patatesin kızartmalık olması önemlidir. Marketlerde ve pazarlarda da haşlamalık patates ve kızartmalık patates ayrı satılır. Patates kızartması için ayrılan patatesin nişasta oranı diğerlerine göre daha fazladır. Bu durum çıtır patates kızartması olmasını sağlar. Kahvaltıdan akşam yemeğine kadar her ana öğün ve ara öğünde tüketilen patates kızartması püf noktaları aşağıda sıralanmıştır. Bu noktalara dikkat ederek patateslerinizin daha çıtır olmasını sağlayabilirsiniz.

patates-kizartmasi
Çıtır Patates Nasıl Kızartılır

Çıtır Patates Kızartması Püf Noktaları!

Çıtır patates kızartması nasıl olur? Lezzetli patates kızartması nasıl yapılır? İşte cevapları…

  • Taze olarak satılan patateslerden yapılan kızartmalar çok daha çıtır ve lezzetli olur. Taze patatesler ince kabuklu ve sarıya çok daha yakın renkte olur.
  • Kızartmalık patates doğrarken boyutlarının birbirine yakın olmasına dikkat ederseniz hepsinde aynı lezzeti de yakalayabilirsiniz. Farklı boyutlardaki patatesler aynı oranda pişmez.
  • Dilimlendikten sonra yıkadığınız patatesleri mutlaka iyice kurulayın. Islak patatesleri yağa atarsanız yağın ısısı düşer ve beklendiği gibi bir kızartma olmaz.
  • Eğer vaktiniz varsa patatesleri doğradıktan sonra buzluğa atın ve birkaç saat bekletin. Çıkarttığınızda erimesini beklemeden kızgın yapa atın.
  • Çıtır patates kızartması en önemli püf noktası kızartma yağının kızgın olmasıdır.
  • Doğranmış patatesleri süte batırıp çıkartın ve buzdolabında birkaç sata beklettikten sonra kızartın.
  • Patatesleri kızartmadan önce içine tuz da ilave ettiğiniz maden suyuna batırın.
  • Patateslerinizi içine birkaç damla sirke veya limon damlattığınız soğuk suda bekletmek daha çıtır olmalarını sağlayacaktır.
patates-kizartmasi
Patates Kızartmanın Püf Noktaları
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ