Pet Şişeden Helikopter Yapımı

Oyuncak genellikle çocukların vakit geçirdiği, oyun oynarken kullandıkları her türlü obje demektir.

blank

Çocuklarımız için çok çeşitli oyuncaklar alırız. Maddi olarak da para harcamış oluruz. Oysa ki evde bulunan nesnelerden de pratik oyuncak yapabiliriz. Çocuklarımızla birlikte hem vakit geçirmiş oluruz hem de onların bilişsel gelişimine katkıda bulunuruz. Bazı oyuncakları kendimiz yaparak kullanılmayan eşyaları değerlendiririz. Bazı nesneleri de çöp olarak atmak yerine onları kullanıp eğlenceli hale getirebiliriz. Mesela pet şişeden şirin bir helikopter yapmaya ne dersiniz?

blank

Malzemelerimiz; ağız kısmı biraz bombeli bir pet şişe, 3 adet pipet, 1 adet pet şişenin çapı kadar büyüklükte bir top, 1 adet boncuklu raptiye ( büyük başlı toplu iğne de olabilir) ve malzemeleri birbirine tutturmak için tel zımba.

blank

Öncelikle pet şişeyi ortadan kesiyoruz. Kapaklı olan üst kısmı kullanacağız. Kapağın ortasından çivi gibi delici bir aletle deliyoruz. Pet şişenin diğer yarısından 2cm kadar parça kesiyoruz. Kestiğimiz bu parçayı helikopterimizin ayaklarını tutturmak için kullanacağımız için ortasından kesip C şekli elde ediyoruz. Pipetlerin uzunluk boyunun eğri tarafından 3 te 1′ ini kesip kestiğimiz  pipetin eğri  2 tanesini C şeklinin iki uçlarından zımbalıyoruz.

Eğri tarafı helikopterin ön kısmına gelecek şekilde olması gerekiyor. C şeklinin ortasından da kullanacağımız kapaklı şişeye zımbalıyoruz. Bu şekilde helikopterin gövdesini ayak kısmıyla birleştirmiş oluyoruz. Diğer kestiğimiz düz pipetleri çapraz şekilde koyup tam ortadan boncuklu raptiye ile gövdeye tutturuyoruz. Deldiğimiz kapağı gövdeye takıp deliğin eğri pipeti eğri tarafı havaya bakmasına dikkat ediyoruz. En son olarak pet şişenin açık olan kısmına plastik topu koyup helikopter yapımını tamamlıyoruz.

blank

Artık yaptığımız şirin helikopter ile keyifli vakit geçirmeye hazırız.

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ