Plastik Şişedeki Suların İnsan Sağlığına Zararları

Plastik Şişedeki Suların İnsan Sağlığına Zararları

Çoğu kişinin sıkça kullandığı plastik şişedeki suların insan sağlığına zararlarını tüm detayları ile birlikte içeriğimizden bulabilirsiniz.

Günlük hayatta sürekli yanımızda taşıdığımız plastik şişelerde yer alan ve tükettiğimiz suların çoğunun sağlık açısından zararlı olduğu ortaya çıktı. Plastik şişeler her ne kadar zararsız görünse de içlerinden sağlığı tehdit eden riskler bulunmaktadır. Günümüzde hemen hemen içtiğimiz her içecek plastik şişe içerisinde yer alıyor. Ayrıca evimizde kullandığımız büyük plastik şişeler yani damacanalarda sağlık açısından zararlar teşkil ediyor. Aşağıda plastik şişelerin sağlık açısından zararlarını okuyabilirsiniz.

Plastik Şişedeki Suların İnsan Sağlığına Zararları

  • Plastik şişelerin içerisinde bulunan maddeler içinde bulunan suya kolayca geçebilmektedir. Plastik yani PET grubu içerisinde polimer maddeler bulunur. Bu maddeler suya geçebilir ve siz tükettiğinizde vücudunuza da geçecektir. Bu maddeler kanser riski olan madde grupları içerisinde yer almaktadır.
  • Plastiğin esnek olmasını sağlayan Ftalat isimli vücuda geçtiğinde endokrin sistemine zarar vermektedir.
  • Kanser, solunum yolu hastalıklarına neden olan Antimom isimli madde de plastik şişeden suya geçip suyu içtiğimizde vücudumuza geçebilen madde grupları arasında yer almaktadır.
  • Bazen plastik şişelerden su içerken plastik tadı alırız. Bunun sebebi plastik şişenin yapısında bulunan Formoldehit ve Asetaldehid maddelerinden kaynaklanır. Bu maddeler sağlık açısından zararlıdır.
  • Plastik şişeleri evde sürekli yıkayıp kullanmamanız gerekir. Çünkü aç kapa yapmak, temizlerken kimyasal temizleyiciler kullanmak içerisinde bulunan maddeler ile tepkime yapacaktır. Mikropların oluşmasını sağlayacaktır. Pet şişeleri mümkün olduğunca tek seferlik kullanmaya özen gösterin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ