PKOS Nedir? Polikistik Over Tedavi Yöntemleri!

PKOS Nedir? Polikistik Over Tedavi Yöntemleri!

PKOS nedir? Polikistik Over tedavi yöntemleri nelerdir? Kadınların sağlık sorunlarından olan Polikistik Over Sendromu, PKOS olarak kısaltılır. Regl dönemlerinin düzensizleşmesi, kilo alma, sivilcelerin çıkması, tüylenmede artış, yağlı bir cilt ve kısırlık gibi sorunlara sebep olmasıyla bilinen PKOS’nin ne olduğu ve bitkisel tedavi yöntemleri yazımızın devamındadır. Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler konulu yazımız da takipçilerimiz tarafından beğenilmiştir.

polikistik-over-tedavi
Polikistik Over Sendromu

PKOS Nedir?

PKOS yani Polikistik Over Sendromu kadınların yumurtalığında pek çok kistin oluşması şeklinde açıklanır. Uzman doktorlar tarafından yapılacak ultrasonografik muayene neticesinde teşhis koyulur. Bir hastaya doktor tarafından Poliskistik Over teşhisi koyulması için yumurtalığında 10 – 15 civarında kist olması ve bu kistlerin çapının 2 – 3 mm. Kadar olması gerekir. Polikistik Over tedavi yöntemleri ile iyileştirilebilecek bir rahatsızlıktır. Kadının hormonal dengesizliği bulunuyorsa ve testosteron gibi erkeklik hormonlarının düzeyi normalden fazlaysa PKOS adı verilen hastalık ortaya çıkar.

Polikistik Over Tedavi Edilir mi?

Polikistik Over Sendromu için erken teşhis önem taşır. Polikistik Over tedavi olarak öncelikle spor yapılması ve alınan aşırı kiloların verilmesi önerilir. Hastaya ayrıca günlük yaşamdaki olumsuz alışkanlıklarından uzaklaşması, düzenli beslenmesi ve egzersiz yapması tavsiye edilir. PKOS tedavi yöntemleri arasında ayrıca doğum kontrol hapları ile regl dönemlerinin düzene girmesini sağlamak, aynı ilaçlarla fazla tüylenmeyi ve sivilceleri önlemek de bulunur.

Polikistik Over Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Halk arasında Polikistik Over tedavi yöntemleri arasında en çok konuşulan soğan kürüdür. Polikistik Over için soğan kürü tedavi şeklinin ayrıca menopoz döneminde, miyom oluşumunda, kıl dönmelerinde ve erkeklerde prostat büyümesinde de etkili olduğu söylenir.

Soğan Kürü Nasıl Yapılır?

Polikistik Over soğan kürü ile tedavi edilmek isteniyorsa 2 su bardağı su ve 1 orta boy kabukları soyulmamış kuru soğan gerekir. Soğan kürünün püf noktası, soğanın kırmızı, mor ve beyaz soğan değil açık kahverengi soğan olmasıdır.

Soğan Kürü Hazırlanışı

2 bardak su bir tencerede kaynatılır. Bir yandan soğan kabuklarıyla birlikte kesilir ve suya atılarak 5 dakika kadar kaynatılır. Ocaktan aldıktan sonra bir süre soğuması beklenir ve süzerek içilir. Soğan kürünün faydaları ancak 15 gün düzenli olarak kullanıldığında görülür.

polikistik-over-tedavi
Polikistik Over Tedavi
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ