Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu yöntem olan tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gerekenleri derledik.

Tüp bebek tedavisi yumurta ve spermin anne rahminde değil de laboratuvar ortamında birleştirilip anne rahmine transfer edilmesi sürecidir. Tüp bebek tedavisini doğal yollar ile çocuk sahibi olamayan çoğu çift tercih etmektedir. Tüp bebek tedavisi her çifte yapılmaz. Yumurta ve spermi olan kişilere yapılır. Eğer kısırlık var ise çift bebek sahibi olamaz. Fakat sperm sayısı az veya hareketi az, yumurta var ama olgunlaşma olmuyor ise tüp bebek çiftlerde denene bilmektedir. Tüp bebek tedavisi yaptıracak veya tedavi sürecinde olan kişilerin dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar tedavinin başarı şansını da arttırmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler

  • Anne adayının verilen ilaç tedavisini mutlaka uzmanın anlattığı tarif ettiği şekilde uygulaması gerekir.
  • İlaç tedavisi döneminde uzman onaysız ilaç kullanılmamalıdır.
  • Erkeklerin tedavi sürecinde olan eşlerine psikolojik açıdan destek olmaları gerekir. Kadınlar bu süreçte ilaçların da etkisiyle hassas olabilmektedir. 
  • Embriyo transferi sonrasında gebeliğin gerçekleşmesi için bir süre anne adayının istirahat etmesi gerekir.
  • Beslenme düzenine dikkat etmek gerekir. Sağlıklı yiyecekler ile anne adayının beslenmesi önemlidir.
  • Tüp bebek öncesi eğer fazla kilolar var ise hem anne hem de baba adayının zayıflaması gerekir. 
  • Eğer anne adayında bir hastalık var ise mutlaka uzmana belirtilmelidir. Bazı hastalıklar tüp bebek başarısını azaltabilmektedir. 
  • Son olarak unutulmamalıdır ki tüp bebek operasyonun da başarısızlık yaşanabilir. Çiftlerin psikolojik olarak buna kendilerini hazırlaması gerekir. 

Sitemizde yer alan diğer sağlık konularını da inceleyebilirsiniz.  Merak ettiğiniz tüp bebek konuları var ise bunlarla ilgili soruları paylaşmak isterseniz instagram dan @canimannecom sayfamız üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ