Sağlıklı beslenmenin 10 temel kuralı

Sağlığımız bizim için önemlidir. Koşuşturma, çevresel faktörler, işin yoğun temposu derken bir de bakarız ki sağlığımızı ihmal etmişiz. Ve para kazanalım derken kaybettiğimiz sağlığımız için bu defa para harcamaya başlarız. O doktor iyi, bu doktor daha iyi diye gezinirken, çalıştığımız zaman kazandığımız paranın tamamını harcamış oluruz. Bu yüzden sağlık çok önemlidir. Ve püf noktaları size anlatarak, sağlığımızı nasıl koruruz? Gelin hep birlikte göz atalım.

  • Dengeli beslenmede değişik yiyecek gruplarından yararlanmalıyız. Sağlıklı ve besin değeri yüksek sebze ve meyveleri tüketirsek, çok daha sağlıklı oluruz.
  • Kahvaltı önemsenmelidir. Ve mutlaka her sabah düzenli kahvaltı yapılmalıdır. Peynir, zeytin, bal, hatta bir miktar tereyağı , süt yada şekersiz çay tüketilmelidir.
  • Buğday ürünleri tercih edilmelidir. Beyaz undan ekmek yemek yerine tam buğday, çavdar ve kepek ekmekleri dönüşümlü olarak tüketilmelidir.
  • Günlük protein gereksinimi karşılanmalıdır. Ve düzenli miktarda tüketilmelidir. Sabah kahvaltısında mutlaka yumurta tüketimine önem verilmelidir.
  • Fast food yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Pizza, hamburger, patates kızartması ve beyaz pirinç mideye kesinlikle inmemelidir.

  • Meyve ve sebzelerin çok taze olmalarına dikkat edilmelidir. iki haftadır dolapta bekleyen bir lahana ile yapılan yemeğin besin değeri sıfırdır. O yüzden pazardan eve getirdiğiniz zaman yapmaya özen gösterin ki vitaminleri yok olmasın.
  • Yiyeceklerde tuz miktarına dikkat etmeliyiz. Fazla tuz kullanarak organlarımıza zarar vermekten kendimizi korumalıyız.
  • Bol su tüketmek gerekli. Günde en az 2 litre su tüketimini alışkanlık haline getirmeliyiz.
  • Besin değerlerine dikkat etmeliyiz. Örneğin köy sütünden yoğurt yapacaksak, sütü alınca kaynatmalı, kabarmasını sağlamalıyız. Ve sağlıklı koşullarda mayalamalıyız ki besin değeri kaybolmasın.
  • Yağlı yiyeceklerden uzak durmalıyız. Yağı akan bir pide yada lahmacun yerine taze sebzelerden hazırlanmış bir salata çok daha besleyici ve sağlıklı olacaktır.

Sağlıklı beslenmenin 10 temel kuralına uyarsak, sağlıklı kalırız. Dış etmenlerden, virüs, toz, çamur, soğuk havadan etkilenmez, çok daha enerjik ve dinç olarak hayatımıza devam edebiliriz. Bu yüzden her şeyi dengeli yapmayı prensip haline getirmeli, buna göre yaşamalıyız. Sitemiz olarak sağlıklı günler dileriz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ