Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

En beklenmedik anda karşımıza çıkan sakız lekesi hiç çözümü olmayan bir leke gibi görünse de aslında zorluda olsa bu lekeden kurtulmanın yolları vardır. Sakız lekesi başlı başına sorun yaratan bir durumdur. Yolda yürürken bile fark etmeyiz ayağımıza yapışır, nasıl kurtulacağımızı bilemeyiz. Hele bide koltuğumuza ya da kıyafetlerimize yapışırsa işte o zaman işler daha da çok karışır. Sizi tüm bu karmaşık düşüncelerden kurtarmak için sakız lekelerinden kurtulma yolları ile ilgili bu yazıyı hazırladık.

sakiz-lekesi-nasil-cikar1

Sakız lekesini ortadan kaldırmanın en iyi yollarından biri soğutma yöntemidir. Bu yöntem ile kumaşa yapışan sakız yapışkan özelliğini yitirir ve daha kolay çıkar. Soğutma yöntemi ile sakızı kumaştan çıkarmak için aşağıdaki yöntemleri izlemeliyiz:

sakiz-lekesi-nasil-cikar2

Sakız lekesi olan kıyafeti düzgün bir şekilde kumaşın başka bir yerine daha sürünmesin leke diye katlıyoruz ve bir poşete koyuyoruz. Daha sonra poşetin ağzını güzelce kapatıyoruz ve buzdolabımızın dondurucu bölmesine yerleştiriyoruz.  Kıyafete yapışan sakızın büyüklüğüne göre derin dondurucumuzda giysimizi bekletme süremizde 2 ya da 3 saat aralığında olmalıdır. Sonrasında ise buzluktan sakız yüzünden lekelenen giysimizi çıkarıp, donan sakızı keskin bir bıçak ya da kesici başka bir alet ile kıyafetin üzerinden kazıyoruz.

sakiz-lekesi-nasil-cikar3

Kazıma işlemi bittikten sonra lekenin hala kıyafetinizde durduğunu görüyorsanız bu lekeden tamamen kurtulmak için donma işlemini gerçekleştirmek için tekrardan dondurucuya koyuyoruz. Bir diğer yöntem ise kıyafetimizi derin dondurucudan çıkardıktan sonra dahi hala sakız lekesi çıkmamışsa, elimize buzu alıp ve sakız lekesi olan yerin etrafında gezdiriyoruz. Böylece kıyafetimizden sakız lekesi çıkmış olur.

sakiz-lekesi-nasil-cikar4

Sizler de karşı karşıya olduğunuz çeşitli lekelerden kurtulmak için sitemizde yer alan pratik bilgiler ile birçok çözüm yolu bulabilirsiniz.

sakiz-lekesi-nasil-cikar5

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ