Saksıda Limon Nasıl Yetiştirilir ?

Saksıda Limon Nasıl Yetiştirilir ?

Evinizde limon yetiştirebilirsiniz nasıl mı? Bir veya iki limonun çekirdekleri çıkartılıp suya konulur ve 24 saat suyu çekmesi beklenir. (Organik limon olursa daha iyi olur.) Sonra çekirdekler bir peçetenin üstüne çıkarılıp kurutulur ve en üzerindeki tabakası çıkarılır ama içindeki tohuma zarar gelmemesi için dikkat etmelisiniz. Daha sonra aralıklarla toprağa ekilir ama resimdeki gibi yarısını ekmelisiniz yarısı dışarıda kalmalı toprak biraz sulanır araları çakıl taşları ile kaplanır ve streç filmle üstü örtülür ve ılık bir yere bırakılır amaç limon çekirdeklerinin çimlenmesini sağlamak.Limonlar çimlenmeye başladığı anda streç film çıkarılır. Toprak hep nemli olmalı ama hiç bir zaman çok sulu olmamalı yani sulama konusunda biraz cimri olmalısınız.

Ev Yeşili youtube kanalına bizler ile paylaşmış olduğu fikirler için teşekkür ederiz. Kendilerine destek olmak için kanalına abone olabilirsiniz.

Saksıda limon bakımında nelere dikkat edilmeli?

Saksıda limon nasıl yetiştirilir?

Limon nasıl sulanmalı?

Limon ne zaman meyve verir?

Limonun meyve vermesi için neler yapabiliriz?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Ruzgar dedi ki:

  Selam. Bende saksida limon ekdim baya cok cikmis. 2 aydir ekimi.topragiqayet gubreli demirlede zengin. Sulamayida muntezem ediyorum. Ancak bir haftadir yapraklari uc hisseden sararmaya basladi nedeni ne ola bilir. Isik almasida normal direkt gunes alan bi yere koymuyorum.

  1. Güzel Annem dedi ki:

   Merhabalar benzeri bende de olmuştu toprağını kontrol edin çok kuru olmayacak çok da cıvık olmayacak. Annem de o kadar çok sulamış ki kökü kurumuştu.. Direk güneşe koymayınız odaya gelen güneş ışığı yeterli oluyor. İlgi ve alakanız için teşekkür ederiz.

 2. ümmü dedi ki:

  benim limonumun birsürü çiçeği var limanları da olşuyo ama sonradan düşüyolar ne yapabilirim :(

 3. birol dedi ki:

  yediverinin dalından yan dikip nemli tutarak aşılı fidan elde edebilirsiniz çekirdek aşı ister boşa zaman kaybı olur

BİR YORUM YAZ