Canım Anne

Salçalı Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Salçalı Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Biber salçası ve domates salçası neredeyse her yemekte yer alır. Yemeklere verdiği lezzetle bilinen salçanın yemek yaparken ya da yemek yerken üzerimize ve halıya sıçraması sorun yaratır. Çünkü salçalı yağ lekesi zor çıkan lekelerden olarak bilinir. Salçalı lekeyi çıkarmak ile ilgili bazı püf noktaları vardır. Ayrıca salçalı yağın lekesi nasıl çıkar diye merak edenler için bu sorunun cevabı yazımızın devamında ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Canimanne.com içeriklerinden olan Alçı Lekesi Nasıl Çıkar? Alçı Lekesi Çıkartma Yolları başlığındaki yazımızda farklı bir lekeleri çıkartma konusuna değinilmiştir.

Salçalı Yağ Lekesi Nasıl çıkar

Salçalı Yağ Lekesi Çıkartma Püf Noktaları

Salçalı yağ lekesi çıkartmanın bazı püf noktaları vardır. Bunlar aşağıda sıralanmıştır.

  • Salçalı yağ lekesini çıkartmak için lekenin oluştuğu bölge kesinlikle ovalanmamalıdır. Ovalarsanız leke daha çok yayılır.
  • Salçalı yağ damladığında kıyafetten ya da halıdan bir kaşık yardımıyla iyice sıyrılarak alınmalıdır.
  • Kıyafete dökülen salçalı yağ lekesine hemen müdahale edilmesi lekenin çıkma ihtimalinin yükselmesi demektir. Lekeyi bekletmemekte fayda vardır.
  • Salçalı yağ damlayan kıyafet hemen ters çevrilmeli ve tersinden soğuk suya tutulmalıdır.
  • Salçalı yağ lekesinin üzerine bir peçete veya havluyla tampon yapılması lekenin kumaşın içine işlemesini engeller.
Salça Lekesi Nasıl Çıkar

Sıvı Deterjanla Salçalı Yağ Lekesi Çıkartmak

Salçalı yağ lekesi dökülen bölgeye sıvı deterjan uygulanırsa lekenin daha kolay çıkacağı bilinir. Salça damlayan kumaşa ya da halıya sıvı bulaşık deterjanı damlatılır ve tampon yapılır. Bu sayede keleyi yumuşatmış oluruz. Kumaş daha sonra soğuk suyla ıslatılır. 10 dakika beklenir ve durulanır. Aynı işlemi yeniden deneyerek leke çıkana kadar uğraşmak işe yarayacaktır. Son olarak yapılması gereken ise eğer salçalı yağ lekesi olan bir kumaşsa yıkama talimatlarına uymak suretiyle çamaşır makinesine atmaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ