Şeker Hastalarına Karabuğday Mucizesi

Şeker hastalığı ya da diyabet pankreas salgı bezinin yeterli insülin salgılamaması yada salgıladığı insülinin yeterli kullanılamamasından kaynaklanmakta ve ömür boyu sürmektedir. Daha çok kadınlarda görülmektedir. Yapılan çeşitli araştırmalarda uzun yıllar boyunca tam tahıl grubundan karabuğday gibi tüketen kadınların diğer gıdaları tüketenlerin şeker hastalığına yakalanma oranı yüzde yirmi beş gibi daha düşük olmaktadır. Nedeni ise karabuğdayın önemli bir magnezyum kaynağı olmasıdır. Magnezyum yönünden zengin beslenme şeker hastalarına karabuğday mucizesini gerçekleştirmektedir. Şeker hastalarına karabuğday mucizesi karabuğdayın kan şekerinin kontrolünü sağlaması ve açlık duygusunu bastırmadaki önemli etkisinden kaynaklanmaktadır. Karabuğday istenmeyen kötü kolesterolüde engellemektedir. Potasyum magnezyum demir ve fosfor yüksek oranda bünyesinde barındırmaktadır.

blank

Şeker hastalarına karabuğday mucizesi bünyesinde barındırdığı pek çok amino asidi de vücudumuza sağladığından kaynaklanmaktadır. Lif oranı yüksek yağ ve kalori oranı oldukça düşüktür .Lisin dahil olmak üzere temel sekiz amino asit bulunmakta vücuda bağışıklık için kaynak sağlamaktadır. Karabuğday tüketildiğinde içindeki proteinin oldukça yüksek oranı vücutça kullanılabilmektedir. Karabuğday yukarıda sayılan yararlarından başka içinde gluten barındırmadığından çölyak hastalarında önemli tercih sebebidir. Karabuğday vücudu rahatlatmakta burun kanamasını önlemekte iltahaplanmayı ve aşırı terlemeyi engellemektedir.

Bu kadar çok faydası olan karabuğday ülkemizde daha çok tüketilmesini sağlamak için daha yaygın üretimi sağlanmalıdır. İlaçlara ve tedaviye verilecek para üretime ve ürün iyileştirmesine ve daha yaygın karabuğday satışına verilirse ülkemizde şeker hastası sayısı düşecek ve daha olumlu sonuçlar alınacaktır. Şeker hastalığı beraberinde pek çok rahatsızlığı da beraberinde getirmekte ve çok insanımızı çeşitli yaşlarda etkilemektedir. Bu konuda halkımızı bilinçlendirerek küçük yaştan itibaren doğru ve bilinçli beslenme yoluna gidildiğinde daha sağlıklı bir toplum olma yolunda ilerlememiz daha kolay olacaktır.

blank

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ