Şekerlenen Reçeli Ne Yapabilirim?

Kahvaltıların vazgeçilmezi,tatlı krizlerinde yenilen reçelin şekerlendikten sonra kurtarılması için neler yapmanız gerektiğini içeriğimizden bulabilirsiniz.

Kahvaltıda hemen hemen herkesin sofrasında mutlaka olan reçeller zamanla şekerlenme yapabilir. Doğru saklanmadıklarında veya hava ile temas ettiklerinde şekerlenebilen reçelleri kurtarmak için bazı püf noktaları bilip onları uygulamak gerekir. Çok basit bir iki adımda şekerlenen reçeli tekrar ilk haline getirebilir ve tüketebilirsiniz. Reçelin uygun saklanma ortamı serin yerlerdir. Çok fazla buzdolabında kalması da şekerlenmesine neden olabilir. Özellikle güneş ışığı almayan serin bir yerde uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

Şekerlenen Reçeli Ne Yapabilirim?

  • Şekerlenmiş reçeli bir tencereye dökün. Daha sonra reçelinizin miktarına uygun olarak biraz su ekleyip tekrar kaynatmaya başlayın. Şekerlenmiş reçeli su ilave edip tekrar kaynattığınızda şekerlenme sorunu çözülecektir. Sadece reçelin rengi biraz daha açılabilir. Ama tadında herhangi bir değişiklik olmayacaktır.
  • Reçeliniz çoğu kısmı şekerlenmiş ise su ve limon suyu ekleyerek kaynatın. Su ve limon suyu şekerlenmenin tamamına alacak ve reçelin eskisi gibi olacaktır.
  • Sıcak su dolu bir kap içerisine şekerleniş reçeli kavanoza ile birlikte bırakın. Reçel kavanozunu bir süre sıcak su içerisinde tutun. Daha sonra şekerlenme gidecektir. Bu yöntemi şekerlenme yeni başlamış ise yapabilirsiniz. Çok fazla şekerlenme var ise kaynatma yöntemini denemeniz gerekmektedir.
  • Son olarak reçelin şekerlenmesini engellemek için çok gazla hava almamasını sağlayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ