Sıkışmış Vida Nasıl Açılır? Paslı Vida Nasıl Açılır?

Sıkışmış Vida Nasıl Açılır? Paslı Vida Nasıl Açılır?

Paslanan ve sıkışan vidalar açılırken oldukça zorlar. Elinizden ufak tefek tamir işleri geliyorsa ve evinizde, iş yerinizde bir şeyler yapmanız gerekiyorsa bu vidalarla karşılaştığınızda ne yapacağınızı da bilmeniz gerekir. Paslanan vida nasıl açılır diye merak edildiği gibi sıkışmış vida nasıl açılır diye de soruluyor. Ustalar için çok basit olan bu işlem acemi olanlar için zordur. Ancak yüzlerce konuda püf noktası niteliğinde bilgiler paylaşan canimanne.com bugün bu konuya da değinerek bilgilenmenizi sağlıyor.

Sıkışmış Vida Nasıl Açılır?

Sitemizde yayınlanan yazılarımızdan biri olan Mobilya Bakımı Nasıl Yapılır? Mobilya Bakımı Püf Noktaları! Başlıklı sayfamızdan da yararlanabilir, mobilyalarınızın ilk günkü gibi kalmasının yollarını öğrenebilirsiniz. Sıkışmış vida açmak konusuna dönecek olursak genellikle açılmayan vidalar paslanmış olurlar. Bu şekilde olan ve yerinden çıkartmakta zorlandığımız vidalara aşağıda sıraladığımız işlemleri uygulayabilir ve kolayca çıkmasını saplayabilirsiniz.

sikismis-vida
Sıkışmış Vida Açmak

Paslanan Vida Nasıl Açılır?

Paslanan vida açmak konusu ile ilgili püf noktaları aşağıdadır. Sıkışmış vida açarken bunları yaparsanız işiniz kolaylaşacaktır.

  • Sıkışmış olduğunu anladığınız ve açmakta zorlandığınız vidayı ve kullanacağınız tornavidanın ucunu ısıtın. Böylece sıkışmış vida daha kolay çıkacaktır.
  • Sıkışan vidaların genellikle paslı olduğunu unutmayın. Bu gibi vidaların üzerine bir miktar oksijenli su damlatın ve bir süre bekleyin. Daha sonra vidayı çıkartmayı yeniden deneyin. Bu işlemden sonra sıkışan vida daha kolay bir şekilde yerinden çıkacaktır.
  • Sıkışan vidalar için makine yağından da yararlanabilirsiniz. Vidanın üzerine biraz makine yağı damlatın ve sert bir şeyle biraz vurun. Yerinden oynamasını sağlayacağınız vidanın sökülmesinin kolaylaştığını göreceksiniz.
  • Vida sökerken doğru tornavida kullandığınızdan emin olun. Tornavidanın ucunun vidanın tepesine göre olması gerekir. Aksi halde vidanın başı tahrip olur ve açılması zorlaşır. Doğru tornavida kullanmak sıkışmış ve sıkışmamış tüm vidalar için gereklidir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ