Siyah çay içmek zararlı mıdır?

Siyah çay içmek zararlı mıdır?

Siyah çay ülkemizde en çok tüketilen içecekler arasında yer alır. Sağlığımıza faydalı mı, zararlı mı sorularına uzmanlar farklı görüş bildirmektedir. Birçok bilim adamı çayın içinde bulunan tein, teofilin ve antioksidanların  kalp krizi riskini engellediğini, sindirime yardımcı olduğunu, kanserle mücadelede iyi sonuçlar verdiğini ve en iyi ağrı kesicilerden biri olduğunu belirtiyor.

Yatıştırıcı etkisi olan siyah çayın gerginlik ve uykusuzluğa iyi geldiğini öne süren uzmanlar günde üç bardak çay içilmesini tavsiye ediyor.

Çayın, diş macunlarında kullanılan florit maddesini içerdiği için diş taşı oluşmasını da engellediği biliniyor. Cildimize ve göz kapaklarımıza maske olarak uyguladığımızda enfeksiyonları giderir, sakinleştirir ve gözlerdeki kanlanmaya  da iyi gelir.

Siyah çayın çok fazla tüketilmesinden kaynaklı birçok sağlık sorununu da beraberinde getirdiği bilinmektedir. Özellikle çayı şeker ile birlikte tüketmek, günlük sıvı ihtiyacımızı çay içerek karşılamak bazı hastalıkları tetikleyebilir.

Unutmayalım ki her şeyin fazlası zarardır.

Sitemizde yer alan pratik bilgiler, püf noktası, örgü ve dantel kategorileri ilginizi çekebileceği gibi, ayrıca sağlık, anne-çocuk ve dekorasyon kategorilerimizi de incelemelisiniz.

Sitemizde beğendiğiniz sayfaları sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha çok kişiye ulaşmamıza katkıda bulunabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ