Soğan Doğrarken Ağlamak Nasıl Engellenir?

Soğan Doğrarken Ağlamak Nasıl Engellenir?

Neredeyse hemen her yemekte yer alan soğan gözlerimizi yaşartması ile zor anlar yaşamamıza yol açar. “Soğan doğrarken ağlamak” tabiri halk arasında özellikle ev hanımları arasında sıkça kullanılır. Sağlık açısından da soğanın faydaları saymakla bitmez. Sitemizdeki Soğan Mucizesi başlıklı yazımızda bu faydalara detaylı olarak değindik. Bunun gibi pek çok içeriğimizden pek çok bilgi alabilirsiniz. Yemeklerde kullanılmasının yanı sıra mezelerde ve salatalarda da soğan kullanılır. Türk sofralarında çiğ olarak da yer alan soğan antibiyotik deposu olarak bilinir.

sogan-dograrken-aglamak-
Soğan Doğrarken Ağlamak

Soğan Neden Gözleri Yaşartır?

Soğanın içeriğinde bol enzimli ve sulu hücreler vardır. Bu hücreler soğan doğrarken parçalanır ve açığa çıkarlar. Hücrelerin parçalanmasıyla bir takım reaksiyonlar oluşur. Ortaya çıkan gazdan dolayı soğan doğrarken gözlerde yaşarma olur. Yaşarmanın nedeni soğan doğrarken açığa çıkan gazın gözde retina bölgesine ulaşmasıdır. O anda otonom sinir sistemi devreye girerek tepki verir ve soğan doğarken ağlamak diye bilinen durum ortaya çıkar.

sogan-dograrken-aglamak-
Soğan Nasıl Doğranır?

Soğan Doğrarken Gözlerin Yaşarması Nasıl Engellenir?

Bu şifalı ve faydalı sebze ile ilgili yaşanan tek sorun soğan doğrarken gözlerin yaşarması olarak bilinir. Yemek yapanların karşılaşmak istemediği bu sorunun engellenmesi bazı yöntemlerle aslında mümkündür. Soğan nasıl doğranır? Nasıl doğranırsa gözleri yaşartmaz? Soğan doğrarken ağlamak nasıl engellenir? İşte cevabı…

  • Doğranacak olan soğanın önceden soğutulması gözlerde yaşarmayı engeller. Soğan doğrarken önce kabuklarını soyun ve bir süre buzdolabında bekletin.
  • Soğanın keskin bir bıçakla doğranması gözlerde yaşarma olması için gereken süreyi kısaltır. Bu durum mutfak robotunda soğan doğrandığında da geçerlidir. Ayrıca kapağı kapalı olan rendelerde soğan doğranırsa bahsi geçen gazın gözlere ulaşması engellenir.
  • Halk arasında en çok konuşulanlardan biri soğan doğrarken ağlamak reaksiyonunun sakız çiğnenmesi, ağızda su tutulması gibi şeylerle engelleneceği konuşulur.
  • Bir yandan soğan doğrarken yakınlarda bir yerde su dolu kap bulundurmak ya da musluğu kısık olarak açık bırakmak gözlerin yaşarmasının önüne geçer.
  • Soğanın doğrandığı bıçağın sirkeye batırılması, doğrama tahtasına sirke sürülmesi soğanın gözleri yaşartması olayını engeller.
sogan-dograrken-aglamak-
Soğan Doğrarken Gözlerin Yaşarması
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ