Soğuk Havalarda Üşümemek için Neler Yapılır! Çok Üşüyenlere Tavsiyeler!

Kış mevsiminde en çok şikayet edilenlerden biri de çok üşüyor olmaktır. Bazı kişiler ne kadar sıkı giyinirse giyinsin yine de soğuk havalarda çok üşür. Üşümek çoğu zaman bir hastalığın habercisi olarak algılanır. Soğuk havalarda üşümek diğer farklı belirtilerle değerlendirildiğinde bir hastalıkla bağdaştırılabilir. Ancak bu belirtiler yoksa ve yine de çok üşüyorsanız bununla başa çıkmanın bazı yolları vardır. Soğuk havalarda üşümemek ve için aşağıdaki püf noktalarına dikkat etmek gerekir. Bunlara dikkat etmek ayrıca kış hastalıklarından korunma yolları olarak da nitelenebilir.

Soğuk Havalarda Üşümemek için Neler Yapılır?

Kış mevsiminde havaların soğuk olmasında dolayı vücut direnci sıcak havalara göre daha da düşer. Bu sebeple çeşitli kış hastalıkları ortaya çıkar. Buradan kış aylarında sağlığımıza daha fazla özen göstermemiz gerektiği sonucunu çıkartabiliriz. Soğuk havalarda üşümemek için vücudun normal ısısının korunması, bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi, sağlıklı beslenmeye özen gösterilmesi gereklidir. Ayrıca bazı egzersizleri düzenli uygulayarak da üşümeyi engelleme yoluna gidilebilir.

Bağışıklığı Güçlendirmek için Yapılması Gerekenler!

Soğuk havalarda üşümemek için öncelikle bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamız gerektiğini belirtmiştik. Bağışıklık sistemi nasıl korunur? Sorusunu yazımızın devamında sizler için cevaplamaya çalıştık. Diğer içeriklerimizden biri olan Hastalıklara Bitkisel Çözümler başlığındaki yazımızda hastalıklardan doğal yollarla korunma sağlayan bazı bitkilerden bahsedilmiştir.

Soğuk Havalarda Üşümemek için Bunlara Dikkat Edin!

  • Kapalı alanlarda ve toplu taşıma araçlarında hatsa kişilerin olma ihtimaline karşı daha dikkatli olunmalıdır.
  • Evlerin ve iş yerlerinin çok sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Çok sıcak ortamlardan soğuk havaya çıkıldığında daha çok üşüme olur. Soğuk havalarda üşümemek için ortamların normal sıcaklıklarda olması gerekir.
  • Soğuk havalarda üşümemek için sıcak içecekler tercih edilir. Ancak bu içeceklerin kafein oranı yüksek olanlardan seçilmesi bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Özellikle ev yapımı bitki çaylarını tercih ederek hem üşümenin önüne geçebilir, hem de bağışıklık sisteminizi koruyabilirsiniz.
  • Kış aylarında bol bol C Vitamini açısından zengin sebze ve meyveler tüketilmesi üşümeyi önlemek ve sağlığı korumak için yarar sağlar.
  • Soğuk havalarda en çok eller ve ayaklar üşür. Ellerin korunması ve üşümesinin engellenmesi için düzenli olarak nemlendirici kullanılmasında yarar vardır. Soğuk havalarda üşümemek için ellerin sık sık sıcak suyla yıkanması da önerilir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ