Süt Kesildi Ne Yapmalıyım? Kesik Sütten Peynir Yapımı!

Süt Kesildi Ne Yapmalıyım? Kesik Sütten Peynir Yapımı!

Süt kesildi ne yapmalıyım? İşte sizler tarafından en çok merak edilen sorulardan biri daha… Kesik sütten ne yapılır diye merak eden takipçilerimiz için bugün bu konunun tüm detayları ele alındı. Ayrıca sütün nasıl kestirildiğine de değineceğiz. Süt neden kesilir ve kesilince ne yapılır sorularına cevap bulabileceğimiz yazımızda ayrıca kesik sütten peynir yapımı tarifi de yer alıyor. Canimanne.com takipçilerinin büyük ilgi gösterdiği Tatlı Tarifleri bölümümüzde yüzlerce çeşit kolay ve pratik sütlü tatlı tarifleri bulunuyor.

sut-kesildi-ne-yapmaliyim-
Süt Kesildi Ne Yapmalıyım?

Süt Kesildi Ne Yapmalıyım?

Eski geleneklerimizden olan kapıya gelen sütçüden süt almak çok sık olmasa da hala devam ediyor. Açık süt sağlıklı mı konusunda çok şey konuşulsa da bazı yerlerde hala mahalle sütçüsünün sesi duyuluyor. İster açık süt olsun, ister pastörize süt olsun bu besinle ilgili yaşanan sorunlardan biri de kesilmesi olarak biliniyor. Süt kesildi ne yapmalıyım sorusu kadınlar tarafından sorularak bize de ulaşıyor. İşte cevabı…

Sıcak ortamda çok kalan sütün kesilmesi kaçınılmazdır. Sütünüzün kesilmemesini istemiyorsanız serin bir yerde muhafaza etmelisiniz. Ancak yine de kesildiyse bunun da bir çözümü var. Kesilen sütten bazı yörelerde lor – ekşimik – çökelek adlarıyla bilinen peynir yapabilirsiniz. Kesik sütten nasıl peynir yapılır diye merak edenler için aşağıda bu tarif de yer alıyor.

sut-kesildi-ne-yapmaliyim-
Kesik Sütten Ne Yapmalıyım?

Kesik Sütten Peynir Yapımı

Süt kesildi ne yapmalıyım sorgularına cevap olarak kesik sütten peynir yapımı tarifi paylaşıyoruz. Bu tarifi uygulamak için bazı kadınlar sütün kesilmesini beklemiyor. Sütü kendileri kestirerek evde lor peyniri yapımı uyguluyorlar. İçine asit eklenen süt, kesilir. Sütü kestirme yöntemleri arasında kaynarken içine limon veya sirke ilave eklemek vardır. Ancak aşağıda kesik sütten peynir nasıl yapılır tarifi yer alıyor.

Malzemeler: 5 litre süt – tuz – bez torba

Yapılışı: Sütünüz henüz ocakta kaynatmadan veya biraz kaynarken kesilmişse iyice kaynatın. Sütün içine 2 tatlı kaşığı kadar tuz ekleyin. Bu işlem sütün iyice kesilmesi içindir. Tuzu ekledikten sonra da 5 dakika kadar kaynatmaya devam edin. Ocağın altını kapatın ve soğumasını bekleyin. Soğuyan kesik sütünüzü içine temiz bir bez serdiğiniz tel süzgece dökün. Sabaha kadar süzülmesini bekleyin. Buradaki püf noktası kesik sütün iyice süzülmesidir.

sut-kesildi-ne-yapmaliyim-
Kesik Sütten Peynir Yapımı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ