Suyun Önemini Yeterince Kavrayabiliyor muyuz ?

Suyun Önemini Yeterince Kavrayabiliyor muyuz ?

Dünyada bulunan her canlı yaşamak için suya ihtiyaç duymaktadır. Tüm canlı varlıkların ana maddesi sudan oluştuğunu hepimiz bilmekteyiz. Yetişkin bir insanın vücudunun yüzde 60’ını su oluştururken, bu oran çocuklarda yüzde 70, bebeklerde ise yüzde 90’dır. Tüm bunları bilmemize rağmen maalesef günlük minimum tüketmemiz gereken su miktarını bile tüketemiyoruz. Konu hakkındaki önemi bir türlü kavrayamıyoruz. Gün boyu kaybettiğimiz sıvı kayıplarını, telafi etmekte yetersiz kalıyoruz. Özellikle bu kayıplar yaz aylarında daha da fazla oluyor. O yüzden çocuklarda su tüketiminin önemi daha fazla ortaya çıkıyor.

149730045

Maalesef bu durum çocuklarda daha vahim bir hal almakta. Onlar yetişkinlere göre daha hareket halindeler, yetişkinlere göre daha fazla suya ihtiyaç duyuyorlar. Peki su tüketimi yeterli bir şekilde karşılamayınca neler oluyor. Öncelikle beyinin etkilendiğini söyleyebiliriz. Beyin aşırı derecede su gereksinimi duyar ve karşılanamadığı zaman dikkat dağınıklığı meydana gelir. Zihinsel olarak düşünmede performans düşüklüğü yaşanır. Aynı zamanda aşırı derecede kişi kendini sğrekli yorgun hisseder. Hepsinden önemlisi de ileride solunum hastalıkları yada kalp damar tıkanıklığı gibi önemli hastalıklara yakalanma riskini arttırır.

43982489

Çocuklarda su tüketiminin önemi adına ufak yaşta çocuklara bu alışkanlığı aşılamamız gerekiyor. Onları bu davranışa teşvik etmenin yanında bunun önemi hakkında da bilgilendirmeliyiz. Araştırmalar bilinçlendirerek öğretmenin daha yararlı olduğunu göstermekte. Bunun yanında bizde sık sık gözlemlerimizle su tüketimlerini kontrol etmek zorundayız. Tuvaletini hangi sıklıkta yapıyorlar bunu takip etmeliyiz. Bunu en iyi kanıtı çıkan idrarın kıvamıdır ve eğer idrarı açık renkte geliyor ise bu onun yeterli düzeyde su tüketimi yatığına işarettir. Bir üç – yaş arası bir çocuk günde ortalama 1.3 litre su içmesi gerekirken, dokuz – on dört yaş arası bir çocuk ortalama 2.4 litre su tüketmesi gerekmektedir. Onları gazlı içecekler içmelerinin tersine doğal ürünleri tüketmelerine teşvik etmemiz gerekmekte.

Aslında su tüketimi hemen her yaşta insanın dikkat etmesi gereken bir konu. Çocuklarda su tüketiminin önemi konulu makalemizde bu alışkanlığın küçük yaşlarda edinilmesi gerektiğini vurgulamak istedik.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ