Tabletler Çocuklar İçin Zararlı Mı?

Tabletler Çocuklar İçin Zararlı Mı?

DOKUNMATİK ÇOCUKLAR

Günümüz dünyasında artık her işin hız ile ifade edilmesi, beklemenin artık bir zaman kaybı olarak görülmesinden dolayı teknoloji de bu doğrultuda gelişmeye, inovasyonlarını bu doğrultuda yönlendirmeye çabalamaktadır. Dünya üzerinde faaliyet gösteren tüm sanayi dalları, teknolojinin hızına eşlik edebilmek amacı ile kendilerini geliştirerek varlıklarını sürdürmektedirler.

teknoloji-cocuklara-zararli-mi

IŞIK HIZINDA HAYATLAR

Bu gelişmelere paralel olarak yaşayan ve yetişmekte olan nesillerimiz de bu hıza uyum sağlayarak büyümektedirler. Beynini kendi bilinci ile kullanma yaşına gelen çocukların, teknolojinin tüm getirilerini istedikleri zaman kullanabilme imkânına sahip olmaları, geleceğe dair düşüncelerini ve hayallerinin de bu duruma göre şekillenmesini sağlamaktadır.

Child with Tablet PC

TEKNOLOJİ HER ZAMAN SAĞLIK GETİRMİYOR

Teknolojinin en çok dokunması istenen dal olarak tıp bilimini rahatlıkla söyleyebiliriz. 21.yüzyılda hala çaresi bulunamayan hastalıklar, riskleri dolayısı ile yapılamayan ameliyatlar gibi birçok sorun hâlihazırda teknolojinin insan zekâsı ile birlikte ortak dokunuşunu beklemektedir. Teknoloji çerçevesinde bilgisayar ve telefon ile ortak çizgide giden bir diğer ürün ise tabletlerdir. Her bilinçli ebeveyn kendine şu soruyu sormalıdır;

Little african american girl using a tablet pc, isolated on white background

Tabletler çocuklar için zararlı mı?

EBEVEYNLER TARAFINDAN SÜRE SINIRI KOYULMASI GEREKİYOR

Dokunmatik olarak üretilen ve ergonomi açısından çocuklar için oldukça kullanışlı olan tabletler, elektromanyetik dalgalar yaydıkları için uzun süreli kullanımlarda büyük risk taşımaktadır. Kanserojen sınıflandırılmasında RF tipi 2B adlı radyasyon sınıfına alınan tabletler, hala gelişim halinde olan çocuklarımız için kalıcı hasarlar oluşturabilen cihazlardır. Yukarıdaki bilgiler ışığında tabletler çocuklar için zararlı mı tartışmaları da beraberinde getiriyor. Ayrıca dünya sağlık örgütü WHO tarafından yapılan araştırmalarda çocukların RF tipi radyasyonu, %80 daha fazla soğurduğu belirlenmiştir.

cocuklar-teknoloji-ile-buyuyor

EBEVEYNLERE ÖNERİLER

Ebeveynlerin bu duruma hassasiyet ile yaklaşması, çocuklarını teknolojiden tamamen uzaklaştırmak yerine sınırlı kullanım süreleri ve kotaları koyarak, sağlıklarını korumalarını sağlamaları gerekiyor. Hem çocuğum teknolojiden uzak kalmasın hem de Tabletler çocuklar için zararlı mı acaba ikileminde kalmak istemiyorsak, daha bilinçli bireyler olma seviyesine ulaşmalıyız. Çünkü çocuklarımızın yerine de doğruyu düşünmek, ebeveyn olmanın en büyük gerekliliklerindendir. Radyasyonun özellikle ülkemizde geçmişte çok büyük sıkıntılar doğurduğu da göz önüne alındığında, tedbirli olmakta her zaman fayda olduğu yadsınamaz bir gerçek olarak önümüzde belirmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ