Taze Balık Nasıl Anlaşılır?

Protein bakımından en yararlı besinlerden olan balık haftada en az 1 kez tüketilmelidir. Çocukların gelişimi için yararlı olduğu kadar yetişkinler için de balık tüketimi büyük önem taşır. Doktorlar da herkesin haftada 1 kez balık tüketmesinin sağlık için önemli olduğunu söylüyorlar. Deniz ürünlerini sevenler tarafından balığın çok çeşitli tarifleri yapılarak lezzetli ve sağlıklı sofralar kurulur. Ancak balık alırken dikkat edilecek noktalar vardır. En çok merak edilen ise taze balık nasıl anlaşılır konusudur.

taze-balik-nasil-anlasilir
Balık Pişirme Yöntemleri

Lezzetli ve Pratik Balık Tarifleri Sitemizde!

Canimanne.com sitemizde yer alan Evdeki Balık Kokusu Nasıl Yok Edilir? Konulu içeriğimizde hem yazılı bilgiler, hem de video paylaşılmıştır. Sitemizde yer alan tüm içeriklerimizden anında haberdar olmak için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Yemek Tarifleri kategorimizi de inceleyebilir, çok çeşitli balık tarifleri sayfalarına ulaşabilirsiniz. Taze balık nasıl anlaşılır sorusunun cevapları ise aşağıdadır. Balık alırken mutlaka bu püf noktalarına dikkat etmelisiniz.

taze-balik-nasil-anlasilir
Taze Balık Nasıl Anlaşılır?

Taze Balık Anlama Yöntemleri!

Balığın taze olduğunun anlaşılması için bilinmesi gereken bazı noktalar vardır. Pazardan ya da marketten balık alırken taze balık nasıl anlaşılır diye de bilmeniz gerekir. Balığın bayat olması tehlikeli olabilir.

  • Taze balıkların gözleri parlak ve dışa doğru bombeli olur. Bayat balıkların gözleri içe doğru çöküktür ve mattır.
  • Balığın gövdesine parmakla bastırıldığında oluşan çukurluk kendiliğinden eski haline geliyorsa o balık tazedir. Bayat balıkta bastırılan yer çukur kalır.
  • Başından tutulan balık havaya kaldırıldığında kuyruğu yukarı kalkıyorsa balık tazedir. Bayat kalığın kuyruğu aşağı doğru dümdüz durur.
  • Balığın solungaçları kırmızıysa taze, kırmızıdan uzaklaşmaya başlamışsa bayat olduğu anlamına gelir. Balıkçıların bazı bayat balıkların solungaçlarını kırmızıya boyadığı konuşulur. Bu nedenle çok dikkat etmek gerekir.
  • Balığın taze olduğu kokusundan da anlaşılır. Bayat balıkta ağır bir koku olur. Taze balık kötü kokmaz.
taze-balik-nasil-anlasilir
Balık Taze mi Nasıl Anlaşılır?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ