Teheccüd Namazı Kaç Rekattır? Nasıl Kılınır?

Teheccüd Namazı Kaç Rekattır? Nasıl Kılınır?

Teheccüd namazı nafile namazlar arasındadır. Nafile namazlar farz olmayan, ancak yerine getirildiğinde büyük sevabı olan ibadetlerdir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) teheccüd namazını sürekli kılar ve faziletinden bahsederdi. Peki, teheccüd namaz nedir? Nasıl kılınır? Teheccüd namaz kaç rekattır? Bu gibi pek çok soru bu namaz hakkında bilgisi olmayanlar tarafından soruluyor. Teheccüd namazı yatsıdan sonra bir süre uyuduktan sonra kalkıp kılınan namazdır. Ancak uyanamayacağını düşünen kişiler uyumadan önce de kılarlar. Canimanne.com sayfalarından biri olan Namazdan Sonra Okunacak Dua Nedir? Konulu yazımızdan da faydalanabilirsiniz.

Teheccüd Namazı Kaç Rekattır

Teheccüd Namazı Nedir?

Teheccüd namazı kaç rekattır konusuna geçmeden önce bu namazın öneminden bahsedelim.

Allah, Peygamberimize Kuran-ı Kerim’de teheccüd namazını kılmayı emretmiştir. Bu namaz sadece Peygamberimize farz kılınmıştır. Ancak Müslümanlar için faziletli nafile namazlardandır.

“Ey Resulüm! Gece vakti de uyanıp sadece sana mahsus olan fazladan bir ibadet olarak teheccüd namazı kıl. Umulur ki, Rabbin seni övülmüş bir makam olan en büyük şefaat makamına çıkarır.” İsra Suresi – 17/79

Peygamber Efendimiz de hadislerinden birinde Müslümanların dünyaya ve ahirete dair dileklerinin yerine gelmesi için gece namaz kılmanın önemini belirtir.

“Gecede bir saat vardır ki; Müslümanlar o saate rastlar da Cenab-ı Allah’tan dünya ve ahiret için bir hayır isterse Allah o kimsenin dileğini mutlaka verir. Bu her gece için böyledir.”

Teheccüd Namazı Nedir

Teheccüd Namazı Kaç Rekattır?

Rivayete göre Peygamberimiz yatsı namazından sonra vitiri namazını kılmadan uyur, gece uyanarak teheccüd namazını eda ederdi. Teheccüd namazı Peygamberimizin ümmetine önemle tavsiye ettiği ibadetler arasındadır. Teheccüd namazı nasıl kılınır ya da teheccüd namazı kaç rekattır diye merak edenler için; 2 rekat + 4 rekat + 8 rekat şeklinde kılındığını belirtelim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ