Canım Anne

Türkiye Akarsu Haritası

Türkiye Akarsu Haritası

Türkiye akarsu haritası sayesinde Türkiye’nin tüm bölgelerinde yer alan akarsuları ve sınırlarını detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Türkiye akarsu haritası sayesinde tüm akarsuların yerlerini öğrenmek mümkündür. Yeryüzünde ve yer altında belirli bir yatak içinde, eğim boyunca sürekli ya da zaman zaman akan suların genel adına akarsu denilmektedir. Akarsuların büyüklükleri, miktarları ve kapasiteleri değişkenlik gösterebilmektedir. Türkiye’de ki akarsular belli başlı özelliklere sahiptir. Bu özellikler;

  • Akış hızları yüksektir.
  • Toprağı aşındırma güçleri kuvvetlidir.
  • Barajların ömrünün kısalmasına neden olan bol miktarda alüvyon taşımaktadırlar.
  • Akış akımları yüksektir.
  • Ortalama yükseltileri fazla olduğunda denge profiline ulaşmamışlardır.
  • Akarsularımız bir çok alanda fayda sağlamaktadır. Bunlar; su sporları, elektrik üretimi, turizm ve içme suyu gibi alanlardır.

Türkiye’de yer alan akarsular iki havza çeşidine sahiptir. Bunlar kapalı ve açık havzalardır. Eğer akarsu suyunu denize ulaştırıyor ise açık havzadır ulaştırmıyor ise kapalı havzadır.

Akarsular beslenme türüne göre ise 4’e ayrılır. Bunlar;

  • Yağışla beslenen,
  • Kar-Buz erimeleriyle beslenen,
  • Kaynak sularıyla beslenen,
  • Göl sularıyla beslenenler olmak üzere ayrılmaktadır.

Türkiye Akarsu Haritası

Türkiye’nin tüm akarsularının tüm özelliklerini ve yerlerini aşağıda yer alan akarsu haritaları sayesinde öğrenebilirsiniz. Akarsu haritalarını tarayıcıdan çıkarıp ödevlerinizde, derslerinizde kullanabilirsiniz. Sitemizde yer alan tüm coğrafya haritalarını inceleyip ülkemiz ve dünya hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Sitemizde yüzlerce örgü modelleri ve yüzlerce bebek örgülerinin, çeyizlik lif modelleri nin videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Sitemizde şu içerikler bulunmaktadır.

Örgü Modelleri Lif Modelleri Havlu Kenarı Modelleri İğne Oyası Modelleri Dantel Modelleri Amigurumi Modelleri Kanaviçe Modelleri Kendin Yap Kendin Yap Fikirleri Kolay lif modelleri

Bebek Yelek Modelleri Yelek Modelleri Bebek Elbise Modelleri Bebek Patik Modelleri Bebek Şapka ve Bere Modelleri

En çok sevilen örgüler Çeyizlik örgü modelleri Amigurumi tarifleri Dıy fikirleri Geri dönüşüm fikirleri Kolay yemek tarifleri Okul öncesi çalışmaları okul öncesi