Canım Anne

Türkiye il Nüfusu 2018

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Sonuçları, 2018
Türkiye’nin yıllık nüfus artış hızı, binde 14,7 oldu
 Yıllık nüfus artış hızı 2017 yılında ‰12,4 iken, 2018 yılında ‰14,7 oldu.
İl ve ilçe merkezlerinde yaşayanların oranı %92,3 olarak gerçekleşti
 İl ve ilçe merkezlerinde ikamet edenlerin oranı 2017 yılında %92,5 iken, bu oran 2018 yılında %92,3’e geriledi. Belde ve köylerde yaşayanların oranı ise %7,7 olarak gerçekleşti.
İstanbul’da ikamet eden nüfus bir önceki yıla göre %0,3 artış gösterdi
 Türkiye nüfusunun %18,4’ünün ikamet ettiği İstanbul, 15 milyon 67 bin 724 kişi ile en çok nüfusa sahip olan il oldu. Bunu sırasıyla; 5 milyon 503 bin 985 kişi ile Ankara, 4 milyon 320 bin 519 kişi ile İzmir, 2 milyon 994 bin 521 kişi ile Bursa ve 2 milyon 426 bin 356 kişi ile Antalya takip etti. Bayburt ise 82 bin 274 kişi ile en az nüfusa sahip olan il oldu.
Türkiye nüfusunun ortanca yaşı yükseldi
 Ülkemizde 2017 yılında 31,7 olan ortanca yaş, 2018 yılında önceki yıla göre artış göstererek 32 oldu. Ortanca yaş erkeklerde 31,4 iken, kadınlarda 32,7 olarak gerçekleşti. Ortanca yaşın en yüksek olduğu iller sırasıyla; 40,3 ile Sinop, 39,9 ile Balıkesir ve 39,6 ile Giresun oldu. Ortanca yaşın en düşük olduğu iller ise sırasıyla; 19,8 ile Şanlıurfa, 20,7 ile Şırnak ve 21,4 ile Ağrı oldu.
ADRESE DAYALI NÜFUS 2018 TÜİK
KAYIT NO
İL ADI
 
TOPLAMERKEKKADIN
TOPLAM82.003.88241.139.98040.863.902
1ADANA2.220.1251.106.8111.113.314
2ADIYAMAN624.513314.998309.515
3AFYONKARAHİSAR725.568360.152365.416
4AĞRI539.657280.923258.734
5AMASYA337.508169.920167.588
6ANKARA5.503.9852.728.9002.775.085
7ANTALYA2.426.3561.222.0861.204.270
8ARTVİN174.01087.71586.295
9AYDIN1.097.746546.092551.654
10BALIKESİR1.226.575612.738613.837
11BİLECİK223.448116.923106.525
12BİNGÖL281.205143.524137.681
13BİTLİS349.396181.970167.426
14BOLU311.810154.711157.099
15BURDUR269.926135.240134.686
16BURSA2.994.5211.498.2191.496.302
17ÇANAKKALE540.662273.092267.570
18ÇANKIRI216.362109.512106.850
19ÇORUM536.483265.678270.805
20DENİZLİ1.027.782512.109515.673
21DİYARBAKIR1.732.396875.468856.928
22EDİRNE411.528209.390202.138
23ELAZIĞ595.638296.641298.997
24ERZİNCAN236.034120.348115.686
25ERZURUM767.848383.435384.413
26ESKİŞEHİR871.187434.112437.075
27GAZİANTEP2.028.5631.023.7161.004.847
28GİRESUN453.912226.067227.845
29GÜMÜŞHANE162.74882.46880.280
30HAKKARİ286.470157.107129.363
31HATAY1.609.856809.484800.372
32ISPARTA441.412219.681221.731
33MERSİN1.814.468905.520908.948
34İSTANBUL15.067.7247.542.2317.525.493
35İZMİR4.320.5192.152.5852.167.934
36KARS288.878149.510139.368
37KASTAMONU383.373191.431191.942
38KAYSERİ1.389.680696.658693.022
39KIRKLARELİ360.860185.181175.679
40KIRŞEHİR241.868120.278121.590
41KOCAELİ1.906.391963.326943.065
42KONYA2.205.6091.094.4411.111.168
43KÜTAHYA577.941284.675293.266
44MALATYA797.036396.877400.159
45MANİSA1.429.643720.337709.306
46KAHRAMANMARAŞ1.144.851580.410564.441
47MARDİN829.195417.000412.195
48MUĞLA967.487493.140474.347
49MUŞ407.992208.431199.561
50NEVŞEHİR298.339147.438150.901
51NİĞDE364.707183.109181.598
52ORDU771.932386.547385.385
53RİZE348.608174.130174.478
54SAKARYA1.010.700505.645505.055
55SAMSUN1.335.716662.086673.630
56SİİRT331.670171.189160.481
57SİNOP219.733109.296110.437
58SİVAS646.608323.575323.033
59TEKİRDAĞ1.029.927527.975501.952
60TOKAT612.646305.977306.669
61TRABZON807.903399.377408.526
62TUNCELİ88.19849.11839.080
63ŞANLIURFA2.035.8091.026.7191.009.090
64UŞAK367.514182.931184.583
65VAN1.123.784574.461549.323
66YOZGAT424.981211.936213.045
67ZONGULDAK599.698297.303302.395
68AKSARAY412.172204.792207.380
69BAYBURT82.27441.37740.897
70KARAMAN251.913125.992125.921
71KIRIKKALE286.602143.305143.297
72BATMAN599.103301.413297.690
73ŞIRNAK524.190277.585246.605
74BARTIN198.99998.913100.086
75ARDAHAN98.90751.59347.314
76IĞDIR197.456102.17195.285
77YALOVA262.234131.403130.831
78KARABÜK248.014124.596123.418
79KİLİS142.54172.84169.700
80OSMANİYE534.415269.875264.540
81DÜZCE387.844194.051193.793
Türkiye il Nüfusu 2018

Nüfus piramidi 2018

Çalışma çağındaki nüfus bir önceki yıla göre %1,4 arttı

Çalışma çağı olarak adlandırılan 15-64 yaş grubunda bulunan nüfus 2018 yılında bir önceki yıla göre sayısal olarak %1,4 arttı. Buna göre, çalışma çağındaki nüfusun oranı %67,8; çocuk yaş grubu olarak tanımlanan 0-14 yaş grubundaki nüfusun oranı %23,4; 65 ve daha yukarı yaştaki nüfusun oranı ise %8,8 olarak gerçekleşti.

Türkiye’de kilometrekareye düşen kişi sayısı arttı

Nüfus yoğunluğu olarak ifade edilen “bir kilometrekareye düşen kişi sayısı”, Türkiye genelinde 2017 yılına göre 2 kişi artarak 107 kişi oldu. İstanbul, kilometrekareye düşen 2 bin 900 kişi ile nüfus yoğunluğunun en yüksek olduğu ilimiz oldu. Bunu sırasıyla; 528 kişi ile Kocaeli ve 360 kişi ile İzmir takip etti. Nüfus yoğunluğu en az olan il ise bir önceki yılda olduğu gibi, kilometrekareye düşen 12 kişi ile Tunceli oldu. Yüzölçümü bakımından ilk sırada yer alan Konya’nın nüfus yoğunluğu 57, en küçük yüzölçümüne sahip Yalova’nın nüfus yoğunluğu ise 310 olarak gerçekleşti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın