Türkiye’de Çocuklara En Çok Konulan İsimler

Türkiye’de Çocuklara En Çok Konulan İsimler

Türkiye’de her yıl binlerce bebek hayata gözlerini açıp merhaba diyor. Aileler için zorlu bir süreç olan isim koymak ise tatlı telaşlar yaşatıyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de çocuklara en fazla koyulan isimler belli oldu.

Aileler 9 aylık hamilelik süresi boyunca en fazla isim konusunu düşünür. 3.aydan sonra cinsiyet belli olur ve aileler buna göre isim arayışına girer. Bazıları çok bilindik isimler koyar bazıları ise özel ve farklı bir isim koymak ister. Türkiye her geçen gün nüfus açısından büyümekte olan bir ülke. Bu da her gün yeni bebeklerin dünyaya gelmesi demek.

15 Temmuz Darbe girişimi sonrasında yeni doğan erkek çocuklarına genellikle şehit olan kişilerin isimleri konuldu. Bu sayede kahraman şehitlerin anılarını yaşatmak amaçlanmaktadır. Yapılan kapsamlı araştırmalar sonucunda Türkiye’de geçtiğimiz yıl erkeklere en fazla konulan isim ile kızlara en fazla konulan isimler belli oldu.

Türkiye’de Erkek Çocuklarına En Fazla Konulan İsimler

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de erkeklere 15 Temmuz’da şehit olan kişilerin ismi verildi. Bu isimler arasında en fazla Ömer Halisdemir ismi yer aldı. Şehit Ömer Halisdemir 15 Temmuz olaylarında kahramanca ülkesini savunup aramızdan ayrılmıştı. Onun adını ve kahramanlığını yaşatmanın en güzel örneklerinden biri ise yeni doğan erkek çocuklara onun isminin konulması oldu.  Eymen, Ömer, Emir, Miraç, Mustafa, Ahmet, Berat, Ömer Asaf, Yusuf ve Mehmet isimleri geçen yıl erkek çocuklara en fazla konulan isimlerin başında yer alıyor.

Türkiye’de Erkek Çocuklarına En Fazla Konulan İsimler

Türkiye’de Kız Çocuklarına En Fazla Konulan İsimler

Genel olarak Türkiye’de çocuklara geleneksel isimler konuluyor. Yapılan araştırmalar bunu bir kez daha kanıtladı. Geçtiğimiz yıl yeni doğan kız çocuklarına ise en fazla konulan isimler sırasıyla Zeynep, Elif, Defne, Hiranur, Ebrar, Eylül, Miray, Zehra, Ecrin ve Azra isimleri oldu.

Türkiye’de Kız Çocuklarına En Fazla Konulan İsimler

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ